Elazığ

Bu sabah yaşanan 4.9 büyüklüğündeki depremden sonra, Elazığ Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Jeoloji Yüksek Mühendisi Burhan Daş uyarıcı açıklamalarda bulundu.   Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından..

Bu sabah yaşanan 4.9 büyüklüğündeki depremden sonra, Elazığ Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Jeoloji Yüksek Mühendisi Burhan Daş uyarıcı açıklamalarda bulundu.

 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, saat 06.36’de merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin yaklaşık 17 kilometre derinliğinde meydana gelen depremle ilgili olumsuz bir durum yaşanmadı. Depremle ile ilgili bilgilendirme ve uyarılardan bulunan Elazığ Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Jeoloji Yüksek Mühendisi Burhan Daş, Kuzey Anadolu Fay zonuna dikkat çekerek Çelikhan ve Kahramanmaraş illerinde uzun zamandır kırılmayan fay olduğunu kaydetti. Jeoloji Yüksek Mühendisi Daş, Elazığ’daki meydana gelen depremin devamında aynı kol üzerinde büyük bir deprem beklemediklerini belirtti.

Elazığ’da sabah saatlerinde meydana gelen depremin artçı olduğunu ve korkulacak bir şeyin olmadığını ifade eden Jeoloji Yüksek Mühendisi Burhan Daş, “Daha önceki açıklamamızda belirttiğimiz gibi Türkiye bir deprem ülkesi. Depremler sık sık olacak, olmaya da devam edecek. Japonya’yı yakalayan bir ülke haline dönüştük. Depremlerin çokluğu ve sıklığı artıyor. Bununla ilgili biz tüm halkımızı, vatandaşlarımızı uyardık. Deprem durumunda ve sonrasında ne yapılması, en önemlisi de depremin ne olduğunu bilmek gerektiğini anlattık. Meydana gelen 4.9’luk deprem ile ilgili bizim Jeoloji Mühendisleri Oda Yönetiminden Prof. Dr. Hasan Çelik, teknik açıklamaları yaptı. Bu deprem ana hat üzerinde değil, bir kol üzerinde ve aslında daha önceden meydana gelen büyük depremin bir artçısı olarak düşünebiliriz. Bu yan kol üzerinde daha büyük bir deprem olmayacağı bu konuda vatandaşlarımızın rahat olması gerektiğini söylüyoruz. Ana hat üzerinde ve diğer kollar üzerinde daha büyük deprem olmayacağı anlamına gelmiyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL