Elazığ

DEMİRKIRAN: “TURAN LİSESİ FİKRİMİZ İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ”

Turan Sancağı Eğitim ve Kültür Derneği Elazığ İl Başkanı İdris Demirkıran ile röportaj yaptık. Yapmış olduğu çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.   “GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK HER TÜRLÜ ÖVGÜYE DEĞER” Sözlerine..

DEMİRKIRAN: “TURAN LİSESİ FİKRİMİZ İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ”

Turan Sancağı Eğitim ve Kültür Derneği Elazığ İl Başkanı İdris Demirkıran ile röportaj yaptık. Yapmış olduğu çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK HER TÜRLÜ ÖVGÜYE DEĞER”

Sözlerine öncelikle Atatürk’ü anarak başlayan Turan Sancağı Elazığ İl Başkanı İdris Demirkıran, “Saygı olsun! Bu çelik atların gök tuğuna, tuğu kaldırmış olan orduların başbuğuna, tüm yaşamını vatanı ve Türk milleti için harcayan; Tarihin kaydettiği en büyük devrimcilerden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa uğurlanışının 83. Yıl dönümünde kendisine saygı ve şükranla anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk övgüye değer birçok üstün meziyetli şahsında toplamış büyük bir fikir ve devlet adamıdır. İleri görüşlülüğü, irade ve cesareti, azim ve kararlılığı ile dünya tarihinin unutulmaz komutanları arasında yerini almış askeri bir dehadır. Bu vesile ile kendisine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“BAZI GENÇLERİMİZ UYUŞTURUCU VE İÇKİ BATAĞINDADIR”

Gençlerimiz günümüzdeki durumlarıyla ilgili fikirlerini paylaşan Demirkıran, “Atatürk’ümüzün Türkiye Cumhuriyetini bıraktığı gençler; o devirden bu devire geldiğimiz zaman büyük farklılıklar göstermiştir. 90’lı yıllardan sonra gençliğimiz tamamen bozulmuş ve asimile olmuştur. Bunu şu şekilde izah edeyim; şu an içinde bulunduğumuz dönmende tabi ki geçlerimize söz hakkı vereceğiz, onlara konuşmalarını, fikirlerini beyan etmeleri ve kendilerini toplumda olduklarını hissetmelerine söz hakkıyla kendilerine iade etmiş olacağız. Ama şu an gelindiği noktada bazı gençlerimiz uyuşturucu ve içkinin batağındadır. Ve bunlar bir şekilde kendilerini çıkmaza sokmuşlardır. Artık hayatlarındaki boşluklardan mı, yoksa toplumda gerekli değeri görmeyişlerden mi ve yahut da toplumun onların fark edemeyişinden mi bunu bizde bilmiyoruz. Ama bu konuda devletin daha duyarlı ve daha insancıl davranmasını bekliyoruz. Günümüzde baktığımız zaman sokaklarda bir sürü gencimiz var. Bir sürü sokak çocuğu var. Ben bunları hiç kimsenin dile getirdiğini görmedim. Çünkü yatırımların tamamı taş bloklara yapılmış. Ve tamamı ile maddi bir düşünce almış insanları. Bu maddi düşünce içerisin de ne yazık ki bu gençlerimizin her hangi bir maddi katkısı olmayacağı düşünülmüş olsa gerek ki bu gençlere henüz yatırım yapan veyahut bunlar için yol alan kimse yok. Şimdi Atatürk’ümüzün gençliğe hitabesini daha sorsanız bilmeyecek geçlerimiz var, bugün tarihsel bilimsel açıdan çalışma yap diyeceğiniz pek nadir gençlerimiz var. Bizim bu gençleri bir an evvel toparlayıp yitip giden gençlerimizi toparlamamız lazım. Bunu nasıl yapabiliriz? Duyarlılıkla ve onları içtenlikle dinleyerek, onlara söz hakkı vererek. Ama biz şu anda ne yazık ki gençlerimize sahip çıkamıyoruz, tabi bunların başın da şunlar da geliyor boşanma davaları; günümüzde baktığımız zaman Ülkemizde bu boşanma davaları bunları çok olumsuz etkiliyor. Çocuk anne de veya baba da kalması çok önemli değil kimde kalırsa kalsın. Anne veya Baba hayatını idare ettirebilmek için veya hayati mücadelesini sürdürebilmek için çalışmak zorundadır. Çalışmak zorunda oluğu içinde çocuğu tek başına bıraktığı için çocukta topluma uyuyor. Bozuk bir topluma uyan bir çocuktan da ancak böyle bir genç kazanabilirsiniz. Örneğin sabah, bizim parkta şahit olduğumuz olay 13 -14 yaşlarında diyebileceğim genç bir kızımız ve genç bir oğlumuz uygunsuz bir şekilde oturuyorlar biz bunları ikaz ettiğimiz halde bunda ne var ki diye karşılık veriyorlar. Şu an gençler büyüklerini tanımıyor. Yani 10 yaşındaki bir çocuğa yanlış yapıyorsun dediğimiz zaman nerdeyse bıçağı alıp üzerime saldıracak derecede. Bizim bir an evvel bu gençliği toparlayıp bilinçlendirmemiz lazım, bunların küçüklük büyüklük olgusunu kazanması lazım” ifadelerinde bulundu.

“TURAN LİSESİ FİKRİMİZ İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ”

Turan sancağı olarak daha önce, turan lisesi fikrimiz vardı. Tabi bu konuda halen daha destek bekliyoruz. Bir gençlik lokali düşünüyor ve bu bağlamda da sayın belediye başkanımız Şahin Şerifoğulları ile daha önce görüştük. İnşallah müsait bir zaman tekrar görüşeceğiz. Bu gençlik lokalinin içerisinde de eğitimci arkadaşlarımız değerli öğretmenlerimiz var. Bu öğretmenlerin yanına tabii ki ilk yardım vs. her şey içinde olacak şekilde ayarlayacağız. Bu lokalin içerisinde de tamamı ile kitap kokusu oluşacak tarih ve kültür açısından biz bu gençlerimizi iyi eğitebiliriz diye düşünüyoruz. Bir an evvel uygulamaya geçireceğiz” açıklamalarında bulundu.

“KADIN TOPLUMUN EN GÜÇLÜ YARATILMIŞ CANLISIDIR”

Kadınlarla ilgili fikirlerini paylaşan Turan Sancağı Elazığ İl Başkanı İdris Demirkıran, “Kadın fıtrat olarak; bizim gördüğümüz kadarı ile erkeğe nazaran zayıf yaratılmıştır. Halbuki kadın toplumun en güçlü yaratılmış canlısıdır. Benim gözümde kadın çok güçlüdür. Ama kadınların talihsiz yanı şudur, önce birinin kızı olurlar, sonra birinin kadını olurlar, sonra birilerinin anneleri olurlar. Ama kadın toplumdaki değerini almış mıdır? Bugünkü şartlara bakarsanız almıştır. İslam’da biliyorsunuz ki kadın daima ön plandadır, yoksa kız çocuklarının diri diri gömüldüğü tarihleri unutuyorlar mı? Çünkü biliyorsunuz cahiliye döneminde; kız çocuklarını diri diri gömülme olayı vardı ama İslam kadını mezardan çıkardı, baş tacı yaptı. Şimdi kadınlarımız toplumuzda değerlidir kendi işine sahip kadınlar daima güçlüdür” ifadelerini kullandı.

“TURAN BİR BÜTÜNDÜR”

Turan Sancağı’nın bir bütün olduğunu belirten Demirkıran, “Turan Sancağı’nın doğuya bakışı, batıya bakışı diye bir özelik yoktur. Şimdi şunu söyleyeyim ben burada doğmuşum, Ahmet Hakkâri’de doğmuş Mehmet İzmir’de doğmuş, ama sonuçta hepsinin başında dalgalanan bir al bayrağımız var. Bizim bu al bayrağın çatısı altında doğan her insan bizim zaten öz evladımızdır. Bundan dolayı kimseyi kimseden ayırt edemeyiz, çünkü biz bir bütünün tamamıyız bunu ayrıştırmakta zaten bölücülük olur, biz bölücü değil birleştiriciyiz. Bu yüzden bizim doğu batı kavramamız yok. Ben şimdi Zazayım veyahut Kürdüm diye Türk değilim diyemem. Böyle bir ibare talihsizliktir ben Türkoğlu Türküm çünkü Türkün öz vatanında doğmuşum. Bende bu devletin bir ferdi bir vatandaşıyım, burada yiyorum burada içiyorum burada doyuyorum, aynı sofrayı paylaşıyoruz. Dolayısıyla bizim burada doğu veya batı anlayışı veya doğu batı bakışı yoktur. Turan bir bütündür, inşallah bir bütünün tamamının içerisinde yer alacağız” dedi.

“GENÇLİĞİMİZİ BİR AN EVVEL TOPARLAMAMIZ GEREKİYOR”

Gençlerle ilgili yapılması gerekenleri anlatan Turan Sancağı Elazığ İl Başkanı İdris Demirkıran, “Gerekli mercekler görürler ve takip ederler, bizim şu anda yitip giden bir gençliğimiz var. Şu anda 16-17 yaşında değil artık 9-10 yaşlarındaki çocuklar bizden sigarasına çakmak isteyen çocuklarımızı görüyoruz. Bunlar çok ağır ithamlar, şu anda uyuşturucu kullanan gençlerimiz var, okulların etrafında adam normal bisküvi satar gibi esrar satıyor. Bunlara bir an evvel müdahale edilmesi lazım. Sözlerimi toparlayacak olursam, tekrar tekrar söylüyorum bizim şu anki gençliğimiz ölü bir gençlik. İnşallah bir an evvel bu gençliği toparlarız. Allah devletimize zeval vermesin” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL