Sağlık

ALERJİLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR

Yapılan yeni araştırmaya göre, insan yapımı iklim değişikliğinin neden olduğu artan sıcaklıkların bir sonucu olarak alerji mevsimlerinin daha uzun olması ve daha yoğun hale gelmesi muhtemeldir. Bu yüzyılın sonunda, polen..

ALERJİLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR

Yapılan yeni araştırmaya göre, insan yapımı iklim değişikliğinin neden olduğu artan sıcaklıkların bir sonucu olarak alerji mevsimlerinin daha uzun olması ve daha yoğun hale gelmesi muhtemeldir.

Bu yüzyılın sonunda, polen emisyonları, ilkbaharda, 1995 ile 2014 arasında gördüğümüzden 40 gün önce başlayabilir. Alerji hastaları, yüksek polen sayımlarının azalmasından önce bu sezonun 19 gün daha sürdüğünü görebilirler. Ayrıca artan sıcaklıklar ve artan CO 2 seviyeleri sayesinde her yıl yayılan polen miktarı %200’e kadar çıkabilmektedir. “Polen kaynaklı solunum alerjileri iklim değişikliği ile daha da kötüleşiyor. “Bulgularımız, iklim değişikliğinin polen üzerindeki sonuçlarına ve buna karşılık gelen sağlık etkilerine ilişkin daha ileri araştırmalar için bir başlangıç ​​noktası olabilir. En yaygın 15 polen türünü ve bunların üretiminin sıcaklık ve yağışta öngörülen değişikliklerden nasıl etkileneceğini inceleyen tahmine dayalı bir model geliştirdi. İklim verilerini sosyoekonomik senaryolarla birleştirip modellemelerini 1995’ten 2014’e kadar olan verilerle ilişkilendirdiler. Daha sonra modellerini 21. yüzyılın son yirmi yılı için polen emisyonlarını tahmin etmek için kullandılar. Alerji semptomları, sulu gözler, hapşırma veya kızarıklık gibi hafif derecede tahriş edici olanlardan nefes almada zorluk veya anafilaksi gibi daha ciddi durumlara kadar uzanır. Yetişkinlerin %30’u ve çocukların %40’ı alerjiden muzdariptir. Polen üreten otlar, yabani otlar ve ağaçlar iklim değişikliğinden etkilenir. Artan sıcaklıklar, tarihsel normlarından daha erken aktive olmalarına neden olur. Daha yüksek sıcaklıklar, üretilen polen miktarını da artırabilir. Polen emisyon modelimizi, halka iyileştirilmiş ve iklime duyarlı tahminler sağlamak için ulusal bir hava kalitesi tahmin sistemine dahil etmeyi umuyoruz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL