Elazığ

EKONOMİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İÇİN UZUN VADELİ TEDBİRLERE İHTİYAÇ VAR

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, işletmelerin talepleri, Odaya yapılan müracaatlar ve üye ziyaretlerinden aldığı geri bildirimleri değerlendirerek iş dünyasının ciddi bir duraklık sürecine girdiğini ifade..

EKONOMİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İÇİN UZUN VADELİ TEDBİRLERE İHTİYAÇ VAR

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, işletmelerin talepleri, Odaya yapılan müracaatlar ve üye ziyaretlerinden aldığı geri bildirimleri değerlendirerek iş dünyasının ciddi bir duraklık sürecine girdiğini ifade ederek, uzun vadeli tedbirlere çok acil şekilde ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 

Yüksek enflasyon ve belirsizlik sorunun çözülmesi gerekiyor…

Başkan Arslan yaptığı değerlendirmede, “Odamızın yasalarla belirlenmiş olan yıllık üye aidatları ve hizmetler karışıklığında alınan ücretlerde ciddi oranda bir gerileme yaşandığını görmekteyiz. Bölgemizdeki Odalarla yaptığımız görüşmelerde de durumun aynı olduğunu görüyoruz. Merkez ve ilçelerdeki üyelerimize yönelik yaptığımız saha ziyaretlerinde de işletmelerin sorun ve beklentilerinin müşterek olduğuna şahit oluyoruz.

Yüksek enflasyonun ve belirsizliğinin reel ekonomi üzerindeki etkisi her alanda hissedilmektedir. Ekonomide sürekli olarak artan fiyatlar, piyasa koşullarının iyileşmesini maalesef güçleştirmektedir. Yükselen petrol, enerji ve gıda problemleri, insanlarımızın alım gücünün aşırı düşmüş olması iş dünyasını yakından ilgilendirmektedir. Son iki yılda tüm dünyanın yaşamış olduğu pandemi süreci sadece bir sağlık sorunu olmaktan çıkmış aynı zamanda bir ekonomik soruna dönüşmüştür. Bunun etkilerini pandeminin bitme noktasına geldiği bugünlerde çok daha yakından hissetmekteyiz. Piyasaların canlanması ve yaşamın her alanında hareketlilik beklenirken tarihi bir durgunluk içine girmiş bulunmaktayız. Bu durgunluğu hemen tüm sektörler yaşamakta ve bir çıkış yolu aramaktadır.

Enflasyonun yüksek olması, her şeyden önce iş dünyasının önünü göremediği bir ortamın doğmasına neden olmaktadır. Bu belirsiz ortam üreticilerin fiyat belirlemesini zorlaştırmakta ve ürününü satıp satmama arasında kalmaktadır. Bu durumu hem Oda üyesi işletmelerimizde hem de ziyaretlerimiz esnasında bir çayını içtiğimiz küçük esnafımızda görmekteyiz.

İş dünyasının geleceğe yönelik kaygılarına şahit olmaktayız. Bırakın yeni yatırım veya büyüme planı yapmayı işletmeler çocuklarının geleceğinden kaygı duymakta ve günü kurtarma planı yapmaktadırlar. İlimiz iş dünyasının çatı örgütü olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak hem üyelerimizden gelen talepleri hem de gözlemlerimizi ilgili tüm kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşma sorumluluğu içerisindeyiz. Ekonomik açıdan birçok açmaza neden olan enflasyon, sosyal hayatı da olumsuz etkileyip toplumsal hayatta istikrarsız bir gidişatı ve umutsuzluğu tetiklemektedir.

İş dünyası olarak günü kurtaran bir ortamdan çıkıp, uzun vadeli planlamaların yapılacağı bir döneme çok acil ihtiyaç olduğunu görmekteyiz. Kısa vadeli atılan adım maalesef sektörel sorunların çözümüne katkı sağlamamaktadır. İş dünyasının beklentisi bütüncül bir yaklaşımla kapsayıcı ve uzun vadeli tedbirlerin geliştirilmesi ve desteklerin sağlanmasıdır.

İş dünyası olarak ülkemizin gücüne inanmaktayız. Tüm dünyanın zor bir dönemden geçtiği bu sürecin de geçici olduğuna yürekten inanmaktayız” ifadelerinde bulundu.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL