Elazığ

FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK ALANINDA TÜRKİYE’DE 8.OLDU

ABD merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ve haber dergisi US News & World Report, Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2022 sıralamasını açıkladı. Üniversiteler, Web of Science veri tabanındaki küresel/bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın,..

FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK ALANINDA TÜRKİYE’DE 8.OLDU

ABD merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ve haber dergisi US News & World Report, Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2022 sıralamasını açıkladı.

Üniversiteler, Web of Science veri tabanındaki küresel/bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın, kitap, konferans sayıları, yayınlara yapılan atıflar,uluslararası işbirliği gibi 13 kritere göre sıralandı. US News’un yükseköğretim kurumlarının öncelikli olarak araştırma performanslarına göre değerlendirildiği sıralamada kullanılan 13 değerlendirme ölçütü ve ağırlıkları şöyle:

Global araştırma saygınlığı (%12,5), bölgesel araştırma saygınlığı (%12,5), yayınlar (%10), kitaplar (%2,5), konferans bildirileri (%2,5), normalize edilmiş atıf etkisi (%10), toplam atıflar (%7,5), en çok atıf alanlar arasında %10’a giren yayın sayısı (%12,5), en çok atıf alanlar arasında %10’a giren yayın oranı (%10), uluslararası işbirlikleri (%5), uluslararası işbirlikleri sonucu çıkan yayınlar (%5), en çok atıf alanlar arasında %1’e giren yayın sayısı (%5) ve en çok atıf alanlar arasında %1’a giren yayın oranı (%5)

2022 sıralamasında 90’ı aşkın ülkeden 1750 yükseköğretim kurumu yer aldı. Buna göre Fırat Üniversitesi Mühendislik Alanında Türkiye’de 8. sırada yer alırken, dünyada ise 635. sırada yer aldı. Fırat Üniversitesi Devlet Üniversiteleri arasında ise Mühendislik Alanında 6. sırada yer aldı.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Fırat Üniversitesi’nin Araştırma Üniversitesi olmasında mühendislik alanında çalışan akademisyenlerin büyük katkısı olduğunu belirterek, “Geçmiş yıllara göre Türkiye’de mühendislik sıralamasındaki yerini koruyan Fırat Üniversitesinin uluslararası alanda daha iyi noktalarda olması için akademisyenlere olan desteklerimiz devam edecek. Hedefimiz genel bazda üniversite sıralamalarında sürekli ilk 1000 arasında, mühendislik gibi öncelikli alanlarda ise ilk 500 üniversite arasında olmak istiyoruz. Emeği geçen tüm akademisyenlerimizi kutluyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL