Elazığ

BAŞKAN DUMANDAĞ’DAN ANKARA ÇIKARMASI

Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ TOBB Müşterek Konsey Toplantısı’na katılmak ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’a ve AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan..

BAŞKAN DUMANDAĞ’DAN ANKARA ÇIKARMASI

Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ TOBB Müşterek Konsey Toplantısı’na katılmak ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’a ve AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut’a İlimizin ve Bölgemiz ile alakalı sektörel sorunları iletmek amacıyla Ankara’ya adeta çıkarma yaptı.

 

BAŞKAN DUMANDAĞ TOBB MÜTEREK KONSEY TOPLANTISI’NA SEKTÖREL SORUNLARI DİLE GETİRDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Müşterek Konsey Toplantısı, 28 Aralık 2021 Salı günü TOBB İkiz Kuleler’de yapıldı. TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları, TOBB Ticaret Odaları, TOBB Sanayi Odaları, TOBB Ticaret Borsaları ve TOBB Deniz Ticaret Odaları Müşterek Konsey Toplantısı Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla gerçekleşti. Konsey Toplantısına Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Ticaret Borsaları Konsey Üyesi Mehmet Ali Dumandağ da katılım sağladı. Hisarcıklıoğlu, buradaki konuşmasında, kurum olarak ekonominin tüm kılcal damarlarına ulaştıklarını, böylece sahadaki durumu en iyi şekilde görüp, sorunları ve sıkıntıları tespit ettiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, son dönemde Türk lirasında yaşanan olağan dışı değer kaybının büyük ölçüde geri alınmış olmasını olumlu bulduklarını ve piyasalarda istikrarın teminine yönelik her adımı desteklediklerini vurgulayarak, “Yüksek faiz yükünden kurtulmanın yanı sıra mali piyasalarda istikrar ve öngörülebilirlik sağlanmasının, ekonominin büyüme sürecine büyük destek olacağına inanıyoruz. Ayrıca kamuda bekleyen özel sektör alacaklarının ödenmesine yönelik olumlu ve somut adımlar başladığını da memnuniyetle takip ediyoruz.” diye konuştu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş da Bakanlık olarak, ticari hayata ilişkin tüm süreçlerde iş dünyasıyla istişareye büyük önem verdiklerine işaret ederek, bu istişareler esnasında gelen talepleri hızla değerlendirip sonuçlandırmaya çalıştıklarını söyledi. Muş, Kovid-19 salgınının yarattığı olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin 2021 yılında yüksek büyüme oranları yakalamayı başardığını hatırlatarak, “Gerçekleşen yüksek oranlı büyümenin yüzde 92’si net ihracatımızdan kaynaklanmış ve 2021 yılında ekonomik büyümemizde imalat sanayisi ve ihracatın payının ağırlık kazanmasıyla küresel ihracattaki payımız artmıştır.” diye konuştu. Bakan Muş, kendilerinin de Bakanlık olarak ihracatçılara destek olmak amacıyla yeni vizyon ve stratejiler ortaya koyduklarını vurguladı.

TOBB Müşterek Konsey Toplantısı’na katılan Başkan Dumandağ söz alarak;

“24 Ocak 2021 tarihinde yaşadığımız depremin etkisi sürerken yaşamakta olduğumuz pandemi süreci ile beraber zaten üreticilerimiz, besicilerimiz zor bir dönem geçirmekteydi. Son dönemde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ile beraber bu durum daha da kötüleşti. Tarım ve hayvancılık sektöründe işletme maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeni ile oluşan mali sıkıntılarda göz önünde bulundurulduğunda, üreticilerimize devlet destekleri sağlanamaz ise 2022 yılında daha zor günler kapıda olacaktır.

TMO Arpa İhtiyacının En Az %50’sini Her Ay Karşılamalı,

TMO hayvancılık ile uğraşan üreticilere ve yem üreten fabrikalara belirli oranlarda hammadde desteğinde bulunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde İlimizde faaliyet gösteren besicilere yapılan arpa desteği önemliydi ancak işletme kapasiteleri dikkate alındığında verilen destek yeterli gelmemektedir. TMO arpa fiyatlarında gerekirse kg başına 2,05 TL aldığı ücreti 3,05 TL alsın ama ihtiyacın en az %50’sinden fazlasını her ay karşılasın. Devletimiz Tarım ve Kredi Kooperatiflerinde olduğu gibi esnafında zararını karşılayacak destekleme politikalarını yürütmelidir. KGF kefaletinden hizmet ve sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmeler yararlanmalıdır. Ancak tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilerimiz doğrudan devlet desteklemelerinden yararlanamamaktadır. Bu sektörlere yönelik de KGF kefaletinin sağlanarak hem kredi desteklemelerinden yararlanmaları hem de bankaların uyguladığı kefil, ipotek vb. teminat politikalarının dezavantaj etkilerinin giderilmesi sağlanacaktır.

Hayvan Yemine Girdilerinde Kdv Oranı % 1’e Düşürülmeli

Hayvan yemine girdi teşkil eden hammadde materyallerinden melas da % 8 olarak, mısır kepeği, DDGS ve Premixlerde % 18 olarak alınan KDV’nin %1’e indirilmesi, dövizle alınan bu ürünlerde yüksek kur nedeni ile fiyat artışı yaşanan bu ürünlerde nebze olsun çare olacaktır.

Küçükbaş Hayvan Yayla-Mera Sorunları Devam Etmekte

Özellikle Şavaklılar diye tabir ettiğimiz küçükbaş hayvancılık ile uğraşan üreticilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan mera kira fiyatlarının hem yüksek oluşu hem de ilden ile farklılık göstermesi ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bu nedenle Küçükbaş hayvancılığın gelişimi için mera kira fiyatları düşürülerek her ilde standart hale getirilmelidir. Özellikle atıl durumda bulunan Bayburt, Gümüşhane ve Tunceli illerindeki yaylaların bu üreticilere kiralanması bu sorunun çözümünde önemli katkı sağlayacaktır.

Stratejik Ürünlerin İhracatı Sınırlandırılmalı

Ülke ekonomisi ve büyüme için elbette ihracat önemli. Fakat iç piyasada yaşanan artışların önlenmesi için stratejik önemi olan arpa, buğday gibi hammaddeler ile un, yağ vb. ürünlerin ihracatı sınırlandırılmalıdır. İç piyasada ürün varlığındaki tedirginlik fiyatlarda dalgalanmalara sebep olmakta ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ile beraber vatandaşımız oluşan yüksek fiyatlar ile baş edemez olmuştur. Gerek üretimin sürekliliğinin sağlanması, gerekse piyasada var olan talebin karşılanması için stratejik öneme sahip kepeğin ihracatının belirli bir süre ile askıya alınması yaşanan bu zor sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Dumandağ; “İlimiz başta olmak üzere Bölgemizde yaşanan sorunlar hakkında sorun ve çözüm önerilerini bildirerek iş dünyasının ve camiamızın beklenti ve taleplerini ilgili Bakanlıklar nezdinde iletilebilmek ve çözüm önerilerini doğrudan iletmemizi sağlayan Birlik Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoüğlu’na teşekkürlerimi sunuyor, Müşterek Konsey Toplantımızın sonuçlarının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

BAŞKAN DUMANDAĞ TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MEHMET HADİ TUNÇ’U ZİYARET ETTİ

Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’u makamında ziyaret ederek tarım ve hayvancılık sektörü başta olmak üzere İlimizin ve Bölgemizin sorunlarını ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerini iletti. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Tunç; “İlimizin ve Bölgemizin sorunlarını her zaman bize ileten Başkan Dumandağ’a ziyaretlerinden ötürü memnuniyetini bildirerek bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Bakanlık olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.” dedi.

Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Dumandağ ilgili sorunlara değinerek;

“Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi ÇED Onay Belgesi alınarak parselasyon işlemi öncesi ahır üst yapı ve alt yapı proje çalışmaları devam etmektedir. Hayvancılık sektörünün daralmaya başladığı şu dönemde OSB alanının bir an önce 2022 Yılı Yatırım Teşvik Programı’na dahil edilerek İlimize ve Bölgemize kazandırılması büyük önem arz etmektedir.” “Özellikle tüm dünyanın etkisi altına girdiği Covid-19 Pandemisi ile birlikte dalgalanmalar yaşanan piyasalarda son dönemde yaşanan döviz kurlarındaki artış ile beraber tarım ve hayvancılık sektöründe işletme ve hammadde girdi. Maliyetlerinde ciddi artışların meydana geldiği, bu maliyet artışları ile beraber hayvancılık yapan üreticilerin sayısının her geçen gün azalmaya başladığı görülmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımızla daha önce yaptığımız görüşmeler neticesinde TMO hayvancılık ile uğraşan üreticilere ve yem üreten fabrikalara belirli oranlarda hammadde desteğinde bulundu. Ancak işletme kapasiteleri dikkate alındığında verilen destek yeterli gelmemektedir. TMO arpa fiyatlarında gerekirse kg başına 2,05 TL aldığı ücreti 3,05 TL alsın ama ihtiyacın en az %50’sinden fazlasını her ay karşılasın.” talebinde bulundu. “Üreticilerimize yönelik destekleme politikaları çerçevesinde, KGF kefaletinden yararlanamayan tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilerimizin de KGF kefaletinden doğrudan devlet desteklemelerinden yararlanmalarının sağlanması gerektiğini belirten Dumandağ, hem kredi desteklemelerinden yararlanmaları hem de bankaların uyguladığı kefil, ipotek vb. teminat politikalarının dezavantaj etkilerinin giderilmesi sağlanacaktır.” dedi. Hayvan yemine girdi teşkil eden melas, mısır kepeği, DDGS ve Premikslerde alınan KDV’nin %1’e indirilmesi, dövizle alınan bu ürünlerde yüksek kur nedeni ile fiyat artışı yaşanan bu ürünlerde bir nebze olsun çare olacağını belirten Başkan Dumandağ, bununla beraber; “Ülke ekonomisi ve büyüme için ihracat önemli olduğunu, fakat iç piyasada yaşanan artışların önlenmesi için stratejik önemi olan arpa, buğday gibi hammaddeler ile un, yağ vb. ürünlerin ihracatı sınırlandırılması gerektiğini, iç piyasada ürün varlığındaki tedirginliğin fiyatlarda dalgalanmalara sebep olduğu ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ile beraber vatandaşımızın oluşan yüksek fiyatlar ile baş edemez olduğunu söyleyerek, gerek üretimin sürekliliğinin sağlanması, gerekse piyasada var olan talebin karşılanması için stratejik öneme sahip kepeğin ihracatının belirli bir süre ile askıya alınması yaşanan bu zor sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayacağını belirtti.” Dut kurusu üretimini ve ticaretini yapan firmaların arasında, kayıt dışı nedeni ile yaşanan haksız rekabetin önlenmesi için kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzümde olduğu gibi dut kurusunda da KDV oranının toptan teslimlerde %1 olarak uygulanması tarafınıza daha önce Bakanlığa ilettiklerini belirten Dumandağ, bu bağlamda elma kurusu ile Et perakende ticaretinde de % 8 olan KDV oranının % 1 olarak uygulanması önem arz ettiğini belirtti. Küçükbaş hayvancılık ile uğraşan üreticilerin karşılaştığı en büyük sorunlara da değinen Dumandağ; “Mera kira fiyatlarının hem yüksek oluşu hem de ilden ile farklılık göstermesi ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bu nedenle Küçükbaş hayvancılığın gelişimi için mera kira fiyatları düşürülerek her ilde standart hale getirilmelidir. Özellikle atıl durumda bulunan Bayburt, Gümüşhane ve Tunceli illerindeki yaylaların bu üreticilere kiralanması bu sorunun çözümünde önemli katkı sağlayacaktır.”şeklinde sorun ve çözüm önerilerini dile getirerek ve İlimiz başta olmak üzere. Bölgemizde yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini her zaman dinleyen ve gerekli adımların atılmasını sağlayan Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi Tunç’a aynı zamanda bu güzel misafirperverliğinden ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

BAŞKAN DUMANDAĞ İLİMİZ MİLLETVEKİLİ METİN BULUT’U ZİYARET ETTİ

Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut’u makamında ziyaret ederek tarım ve hayvancılık sektörü başta olmak üzere İlimizin ve Bölgemizin sorunlarını ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerini iletti. Bulut; “Bu nazik ziyaretlerinden ötürü Elazığ Ticaret Borsası Başkanımız Mehmet Ali Dumandağ’a teşekkür ediyorum. Kendisi İlimizin sorunlarını gerek Elazığ’da gerekse Ankara’da sık sık bize ileterek İlimizin ve Bölgemizin kalkınmasına ve gelişmesine olanak sağlayacak çalışmalarda bulunmaktadır. Bizlerde inşallah bundan önce olduğu gibi bundan sonra da elimizden gelen her türlü desteği sağamaya devam edeceğiz.” dedi. Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Dumandağ; “AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut bizi her zamanki gibi güler yüzlü karşıladı. Bu güzel misafirperverliğinden ötürü kendisine teşekkür ederim. Elazığ Ticaret Borsası olarak üyelerimizi, İlimiz ve Bölgemizin sorun ve isteklerini Milletvekilimiz Metin Bulut aracılığı ile ilgili Bakanlıklara rahatlıkla iletiyoruz. Kendisine çalışmalarında ve hizmetlerinde başarılar dilerim.” dedi. Dumandağ; “ÇED Onay Belgesi alınarak parselasyon işlemi öncesi ahır üst yapı ve alt yapı proje çalışmaları devam etmekte olan Elazığ Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak, hayvancılık sektörünün daralmaya başladığı şu dönemde OSB alanının bir an önce 2022 Yılı Yatırım Teşvik Programı’na dahil edilmesi gerektiğini belirten Dumandağ, OSB alanının İlimize ve Bölgemize kazandırılması büyük önem arz ettiğini iletti.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL