Sağlık

BU YIL GRİP SALGINI OLABİLİR!

Son iki yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle benzer semptomlar gösteren grip, geçen yıl neredeyse hiç görülmedi ama bu yıl oldukça etkili olması bekleniyor.     Grip her yıl toplumun..

BU YIL GRİP SALGINI OLABİLİR!

Son iki yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle benzer semptomlar gösteren grip, geçen yıl neredeyse hiç görülmedi ama bu yıl oldukça etkili olması bekleniyor.

 

 

Grip her yıl toplumun yaklaşık yüzde 30’unu yakından etkiliyor. Özellikle 65 yaş üstü kişiler, çocuklar, kronik hastalığı olanlar gribe yakalanma konusunda oldukça duyarlılar. Ama son iki yılda gripte vaka sayısı neredeyse sıfıra kadar indi. Uzmanlar bu durumu geçen iki yıllık süreçte insanların maske, mesafe ve el hijyeni gibi önlemlere çok dikkat etmesinden kaynaklandığını söylüyor.

Fakat bu yıl öngörüler işlerin tam tersine döndüğü şeklinde… Zaten Dünya Sağlık Örgütü de yaptığı izlemelerde gribin, Kuzey Yarım Küre’de görülmeye başlandığına dair bir rapor yayınladı.

Türkiye’de de Dünya Sağlık Örgütü’nün raporu doğrultusundan bu yıl oldukça etkili bir Grip Salgını bekleniyor.

Daha da kötüsü geçen yıl grip vakalarının çok az görülmesi, gribe karşı direnç ve bağışıklık düzeylerinde azalmaya neden oldu.

 

EKİM-KASIM GİBİ SALGIN BAŞLAYACAK!

 

Bu yıl grip ve diğer solunum yoluyla bulaşan virüslere karşı bağışıklık sisteminin daha duyarlı hale geldiğini söyleyen bilim insanları, geçtiğimiz yıllara göre daha ağır grip vakalarının olabileceğinin altını çiziyor.

“Her yıl grip ve nezle gibi virüsler alındıkça bağışıklık sistemi bunlara karşı bir anlamda daha hazırlıklı olur ve direnç gösterir. Bir yıl bağışıklık sisteminin, bu enfeksiyonlara karşı boş geçmesi onlara karşı tanınırlığını azalttı. Çünkü bu tip virüsler, her yıl az çok değişim gösterebilirler. Bağışıklık sistemi eğer çok fazla tanımaktan uzak kaldıysa, geçmişe göre daha ağır grip geçirme vakaları oldukça artacaktır.”

Bu yıl grip ile ilgili dünya genelinde büyük bir artış beklendiğini ve Ekim-Kasım ayında da salgın döneminin başlayacağının altı çiziliyor.

“Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı izlemelerde gribin, Kuzey Yarım Küre’de görülmeye başlandığına dair rapor yakın zamanda yayınlandı. Ama rapora göre son iki yıla göre bölgesel olarak artan yerlerle birlikte aynı kalanlar da var. Ama şu kesin ki bu yıl önceki iki yıla kıyasla grip salgını göreceğiz. Ekim-Kasım ayları gibi de başlamış olur.”

GRİP BELİRTİLERİNİ KORONAVİRÜS BELİRTİLERİNDEN AYIRMAK ZOR

Grip ya da nezle gibi virüslerin başlamasıyla en büyük sıkıntının, bu iki virüsün belirtileri ile Koronavirüs belirtilerinin birbirinden ayırmanın zor olacağını söyleniyor.  İki salgın da ortak belirtilere sahip ve bu durumun sağlık kuruşlarındaki iş yükünün de artacağına dikkat çekiliyor.

“Salgın sırasında mutlaka salgını yapan enfeksiyonun ispatlanması gerekiyor. Yani hangi belirtiyi gösterirse göstersin bu kişilerin hepsine PCR testi yapmak zorunda kalacağız. Dolayısıyla bu durum sağlık kuruluşlarındaki iş yükünü artıracak. Ayrıca ekonomik olarak da maliyet getirecek.”

Tedbirlere uyulması konusunda da uyarılarda bulunan bilim insanları, delta varyantına dikkat çekerek önemli detaylar paylaşıyor:

“Şu anda insanların bir kısmında aşılı olmalarına rağmen koronavirüs görmeye devam ediyoruz. Bunun nedeni de delta varyantı. Ayrıca aşı olmayan insanlar arasında da koronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor. Bir de koronavirüs aşısı olduğu için aşıya güvenip maskesini ihmal eden kişiler var. Tüm bu sayılan gruplar, grip ya da nezle yapan virüslerle karşı karşıya geldiklerinde çok kolaylıkla hasta olacaklar.”

BU YIL ÇOCUKLAR DAHİL HERKES GRİP AŞILARINI MUTLAKA OLMALI

Grip aşısının her yıl yapılması gerektiğini söyleniyor. Özellikle koronavirüsteki gibi risk gruplarında olanlar için grip aşısının çok önemli olduğunun altı çiziliyor.

“Grip geçirildiğinde risk gruplarında ağır ve ölümcül şekilde seyir gösterebiliyor. Bu nedenle her yıl başta risk grubunda olan kişiler olmak üzere herkese grip aşısını öneriyoruz. Grip ya da nezle, ister görülsün ister görülmesin risk grubunda olanların kendilerini garanti altına almaları adını aşı olmaları şart.”

Olaya çocuklar açısından da bakarsak, bir çocuk yılda en fazla 8-10 kez solunum yolu enfeksiyonu geçirebiliyor. Özellikle Covid-19 döneminde belli bir süre evde oldukları için hemen hemen hiç hasta olmadılar. Ama şimdi durum tamamen değişmiş durumda. Çocuklar okulda birbirleriyle çok sık temas halindeler. Bu durum çocuklarda koronavirüs dışında grip ya da nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarının önünü açar mı?

“Okullarda maske, mesafe ve temizlik kuralına çocukların çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu noktada hem öğretmenlere hem de ailelere büyük iş düşüyor. Ayrıca risk grubunda olan örneğin, kalp yetmezliği, diyabet, bağışıklık sistemi yetmezliği, kronik akciğer hastalığı olan çocuklar, hemen grip aşılarını olmalılar.”
Grip sezonu başlamadan 15 gün önce grip aşısını olmanın faydalı olacağını söyleniyor. Koronavirüs ile grip aşısının bir arada olmasında da bir sorun olmadığının altı çiziliyor.

“Bu konuyla ilgili ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin önerisi aynı anda yapılabileceği yönünde. Fakat iki-üç gün ya da 15 gün arayla da olabilir. Hatta ilerde koronavirüs ile grip aşılarının birleştirilmesi de gündemde. Yani belki seneye Covid-19 artı grip aşısını birlikte içeren aşı uygulayacağız”denildi.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL