Dünya

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI

Nasa tarafından günler önce haber verilen “Halkalı Güneş Tutulması” oldu. Delaware’deki Lewes Plajı’nda 10 Haziran 2021 Perşembe günü Delaware Dalgakıran Deniz Feneri’nin arkasında güneş doğarken kısmi bir güneş tutulması görülüyor. Tam..

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI

Nasa tarafından günler önce haber verilen “Halkalı Güneş Tutulması” oldu. Delaware’deki Lewes Plajı’nda 10 Haziran 2021 Perşembe günü Delaware Dalgakıran Deniz Feneri’nin arkasında güneş doğarken kısmi bir güneş tutulması görülüyor. Tam dairesel veya “ateş çemberi” güneş tutulması Grönland, Kuzey Rusya ve Kanada’nın bazı bölgelerinde görüldü.

 

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kuzey yarımkürede halkalı ve kısmi Güneş tutulmasının başladığını duyurdu.

Kuzey yarımkürede yer alan birçok bölgenin, Güneş tutulmasına gündoğumu sırasında tanıklık edeceği ifade edilirken bölgedeki ülkelerde yaşayanlar bu muazzam doğa olayına tanıklık ediyor.

Güneş tutulması olarak adlandırılan, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girerek, yerküreye gölge düşürdüğü doğa olayı kuzey yarımkürede başladı. NASA’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada;

“Bazı yerlerde izleyiciler Ay’ın etrafındaki bu yüzüğü göremeyecekler. Bunun yerine kısmi bir güneş tutulması yaşayacaklar. Bu, Güneş, Ay ve Dünya tam olarak hizalanmadığında olur. Güneş, yüzeyinin sadece bir kısmında koyu bir gölgeye sahip gibi görünecektir. Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusu ve kuzey Alaska’nın bazı bölgelerindeki izleyiciler, 10 Haziran’da Kanada’nın çoğu ve Karayipler, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’nın bazı bölümleriyle birlikte kısmi bir güneş tutulması görecekler. Amerika Birleşik Devletleri’nde, parçalı tutulma Güneydoğu, Kuzeydoğu, Ortabatı ve Kuzey Alaska’nın bazı kısımlarında görülebilecek. Bu konumların çoğunda tutulma, gün doğumundan önce, sırasında ve güneş doğduktan kısa bir süre sonra gerçekleşecek. Bu, izleyicilerin tutulmayı görebilmeleri için gün doğumu sırasında ufku net bir şekilde görmeleri gerektiği anlamına gelir” ifadelerine yer verildi.

Bugün Türkiye saatiyle 13.50 civarında Kuzey Amerika, Grönland, Avrupa’nın büyük kısmı ve Kuzey Asya’da görülebilecek bir Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek. Tutulma Türkiye’den görülemeyecek.

Halkalı Güneş Tutulması, tutulma türlerinden yalnızca biri.

Bugün Kanada’nın belirli kısımlarından, Grönland adasından ve Rusya’dan tam olarak görülebilecek Halkalı Güneş Tutulması yaşanacak.

NASA’ya göre bu tutulma, nadiren de olsa 10 dakikadan fazla izlenebilir ancak genellikle 5-6 dakikadan fazla sürmez.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL