Kültür-Sanat

SAKLIKAPI KANYONU

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Akuşağı köyü sınırları içerisinde bulunan “Saklıkapı Kanyonu” Fırat Nehri’nin yan kollarından biri olan Sığdın Çayı tarafından meydana getirilmiştir.   Karstik oluşumları, doğal ve ilgi çekici yüzey..

SAKLIKAPI KANYONU

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Akuşağı köyü sınırları içerisinde bulunan “Saklıkapı Kanyonu” Fırat Nehri’nin yan kollarından biri olan Sığdın Çayı tarafından meydana getirilmiştir.

 

Karstik oluşumları, doğal ve ilgi çekici yüzey şekilleri ile görenleri kendisine hayran bırakan doğa harikası bu  kanyonun tabanında yüksek yamaçlardan düşen kaya blokları içerisinde milyonlarca yıl önce deniz altında yaşamış canlıların fosilleşmiş kalıntılarına rastlanılmıştır.

Yaklaşık 3000 metre uzunluğunda, yüksekliği 5 ile 150 metre arasında genişliği ise yer yer 1 ile 50 metre arasında değişkenlik göstermektedir.

Bir ucu Fırat Nehri’ne açılan Kanyon, macera ve doğa severler için eşsiz bir trekking parkurudur. Ayrıca alternatif turizm türleri ve turizm çeşitliliği açısından büyük bir potansiyel arz etmektedir.

Baskil ilçe merkezine  45 kilometre uzaklıktaki kanyona, hem kara yolu ile hem de Fırat Nehri üzerinden tekne ile ulaşım sağlanmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL