Elazığ

ARSLAN, FİNANSMANA ERİŞİM SORUNUNU BLOOMBERG HT’DE DEĞERLENDİRDİ

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Bloomberg HT Televizyonu’nda Günden Kalanlar Programına konuk olarak iş dünyasının finansmana erişim sorununu değerlendirdi. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu..

ARSLAN, FİNANSMANA ERİŞİM SORUNUNU BLOOMBERG HT’DE DEĞERLENDİRDİ

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Bloomberg HT Televizyonu’nda Günden Kalanlar Programına konuk olarak iş dünyasının finansmana erişim sorununu değerlendirdi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Bloomberg HT Televizyonu’nda Gözde Kuyumcu’nun moderatörlüğünü yaptığı Günden Kalanlar Programına konuk olarak iş dünyasının finansmana erişim sorununu değerlendirdi.

“FİNANSMANA ERİŞİM KONUSUNDA ŞİKÂYET VAR”

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Elazığ’ın sanayi alanında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, iş dünyası ve tüm sanayicilerin finansmana erişimi konusunda zorluk yaşadığını belirterek ifadelerine şöyle devam etti: ‘‘ Mayıs ayına kadar olan döneme baktığımız zaman finansmana erişimde ciddi bir problem görmüyoruz. Ama mayıs ayı itibarı ile bir daralma söz konusu. BDDK’nın bankalara getirdiği çeşitli uygulamalarla birlikte finansmana erişimde gerek büyük firmalarla gerekse orta ve küçük firmalarımızla maalesef bazı hadiseler yaşandı. Ki biz üyelerimizden finansmana erişim noktasında son derece yoğun şikâyet almaya başladık. Yaptığımız anketler ve geri bildirimlerde maalesef bu sonucu görüyoruz. Artık bu saatten sonra şunu göreceğiz ki bunun olumsuz yansımaları ticaret hacminin azalmasına gidecektir.”

“TİCARET HACMİNDE, SANAYİDE, İÇ PİYASADA TÜKETİMDE BAZI DARALMALAR KÜÇÜLMELER SÖZ KONUSU OLACAK”

Ticarette, sanayide ve iç piyasada tüketimde bazı daralmalar olacağına vurgu yapan Arslan ifadelerine şöyle devam etti: ‘‘ Ticaret hacminde, sanayide, iç piyasada tüketimde bazı daralmalar ve küçülmeler olacak. Bu da belki Merkez Bankası’nın Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bir politikası olabilir. Birçok ülke veya bölge gerek ABD gerek Avrupa Birliği ülkeleri gerekse Japonya, Güney Kore gibi ülkeler resesyonla birlikte enflasyonu düşürme eğilimine gidiyorlar. Bizde belki krediye erişimle birlikte buna ayak uyduracağız. Biz açıkçası iş dünyası olarak böyle okuyoruz. Bunun neticesi yani finansmana erişimdeki zorlukların neticesi işlem hacimlerinin düşmesi olarak karşımıza çıkacaktır. Tabi bunun artıları eksileri makro planlayıcılarımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde değerlendirilecektir. Bu şekli ile inanıyorum ki önümüzdeki günlerde tablo biraz daha netleşecektir’’

‘‘ELAZIĞ İÇİN NE KADAR BİR DARALMADAN BAHSEDİYORUZ?’’

Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında ki daralmalara dikkat çeken Başkan Arslan, moderatör Didem Kuyumcu’nun ‘Elazığ için ne kadar bir daralmadan bahsediyoruz ?’  sorusuna karşılık sözlerine şöyle devam etti: ‘‘ Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında daralmayı ciddi anlamda görmeye başladık. Sektör anlamında değişiyor. Ama inşaat sektörüne inşaat malzemesi üreten firmalarımızda %40’a kadar varan bir daralma söz konusudur. Onun dışında Tekstil alanında rakamlar iyi gidiyordu. Ama son bir kaç hafta orada sipariş iptalleri gibi vs. duyumlar alıyoruz. Böylelikle orada da üretimde kısıtlamalar olacaktır. Gıda sektörü de fena gitmiyordu. Orada işler iyiydi. Ama mobilya sektöründeki bazı firmalarımızda ihracat bazlı çalışmalardan dolayı yatay seyir vardı ama orada da önümüzde aylar için bir daralma söz konusu. Hemen her sektördeki imalatçılarımızda kapasite kullanım oranlarında bir düşüş olduğunu anket sonuçlarıyla da görüyoruz. Bunun sonucu dediğim gibi küçülmeye doğru gidecektir. Bunu çok iyi analiz etmek lazım. Finansmana erişimdeki zorluklar Türkiye ekonomisinde maalesef küçülmeye itecektir” değerlendirmelerinde bulundu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL