Ekonomi

İŞ DÜNYASI ELAZIĞ’DA TOPLANDI

Türkkonfed, KAS Türkiye işbirliği, Akbank Desteği ile Fırat Sanayi ve İş Dünyası Konfederasyonu ev sahipliğinde “KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi’nin üçüncü toplantısı Elazığ’da yapıldı. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu..

İŞ DÜNYASI ELAZIĞ’DA TOPLANDI

Türkkonfed, KAS Türkiye işbirliği, Akbank Desteği ile Fırat Sanayi ve İş Dünyası Konfederasyonu ev sahipliğinde “KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi’nin üçüncü toplantısı Elazığ’da yapıldı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), 120’yi aşkın ülkede faaliyetlerini sürdüren Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) iş birliği, Akbank’ın desteğiyle Şubat ayında başlatılan “KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi”nin üçüncü etkinliği Elazığ’da düzenlendi.

Fırat Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (FIRATSİFED) ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman ve Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, FIRATSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi. Etkinlikte, yeşil dönüşümün iş dünyası için önemi ve kurumların Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) kapsamındaki bu dönüşüme adaptasyonu ele alındı.

AÇIK: “ZAMAN GEZEGENİMİZİN VE İŞ DÜNYAMIZIN ALEYHİNE İŞLİYOR”

Dünyayı iklim krizinden kurtarmak ve ekonomik yönden çok daha verimli, sürdürülebilir bir yapıya kavuşmak için yeşil dönüşümün öncelikli olduğunun altını çizen FIRATSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, “AYM, yeşil dönüşüm sürecindeki iş dünyamız için bir rehber niteliği taşıyor. Mutabakat kapsamında, AB’nin belirlediği emisyon oranlarına ulaşılamadığı takdirde ülkemiz AB ihracatında 2 milyar Euro ek karbon vergisi yükünü üstlenmek durumunda kalacak. Üstelik bu durumdan yalnızca ihracatçı firmalar değil o firmalara tedarik sağlayan KOBİ’lerimiz de etkilenecek. KOBİ’ler yeşil ekonomiye geçişte özellikle finansal kaynakların yetersizliği nedeniyle bu dönüşümü gerçekleştirmekten çekinebiliyor. Ancak bunun bir lüks değil zorunluluk olduğu bilinciyle hareket etmek, destek ve teşviklerden de yararlanarak işletmelerimizi ve işimizi yaklaşımımızı değiştirmek durumundayız. Yeşil dönüşüme yönelik aksiyonları almadığımız her an hem gezegenimizin hem de iş dünyamızın aleyhine işliyor.”

ŞERİFOĞULLARI: “ŞEHRİMİZİN HER ALANDA KALKINMASI ADINA HER PROJE DE YER ALMAYA GAYRET EDİYORUZ”

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, yerel yönetimler olarak, şehrin dönüşümüne katkı sunmak adına her projede yer almaya çalıştıklarını söyledi. Şerifoğulları, “Bizler yerelde çalışmalarımızı hızlı şekilde sürdürüyoruz. Şehrimizin dönüşümüne katkı sağlayabilme adına yatırımlarımızı hayata geçiyoruz. Şehrimizin her alanda kalkınması adına her proje de yer almaya gayret ediyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte de yerel de yapacağımız çalışmalarla şehrimiz daha da güzelleşecek daha da gelişecek daha müreffeh daha kalkınmış ve yaşanabilir şehirlerarasında ön sıralara gelebilme adına projelerimizi bir bir hayata geçireceğimizi ve sizlerle yapılacak her projeye katkı sağlayacağımızı ifade ederek bütün katılımcılara selam saygı ve hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

TORAMAN: “ELAZIĞ’DA DÜZENLENEN BU PROJE İLİMİZ ADINA ATILMIŞ ÖNEMLİ BİR ADIM”

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’da son yıllarda üretimin çevreye duyarlı olması gerektiğinin anlaşıldığını belirterek, değişime en hızlı destek veren kesimin iş dünyası olduğunu belirtti. Toraman, “Bugün geldiğimiz nokta da hükümetler, iş dünyası diğer ilgili kurum ve kuruluşlar bu konuda bir mutabakata vardılar ve artık çevreye saygılı, doğaya saygılı üretim modeli ilerletmeye geliştirilmeye çalışılıyor. Bu değişime en hızlı tepki veren sektörde iş dünyası oldu akademiden sonra iş dünyası bu konuda üretimini sürdürülebilir üretim haline dönüştürebilmek için doğaya saygıyı, çevreye saygılı üretim tekniklerine ve modellerine yatırım yapmaya başladı. Bugün Elazığ’da düzenlenen bu proje ile ilimizdeki sanayicilerin, iş insanlarının ama özelliklede KOBİ Temsilcilerinin bu konuda bilgilendirilmesi, farkındalık oluşturulması ilimiz adına, ülkemiz adına açıkçası bütün dünya adına atılmış önemli bir adım. Bu küçük adımlar dünyanın geleceğini insanlığın geleceğini kurtarma yönünde atılmış küçük ama önemli adımlar” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL