Ekonomi

İHRACAT RAKAMLARI GİDEREK ARTIYOR…

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Türkiye ihracat raporda 2021 yılının ilk dört aylık döneminde 129 milyon 402 bin Dolar ihracat yapan Elazığ, 2022 yılının ilk dört aylık döneminde ise..

İHRACAT RAKAMLARI GİDEREK ARTIYOR…

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Türkiye ihracat raporda 2021 yılının ilk dört aylık döneminde 129 milyon 402 bin Dolar ihracat yapan Elazığ, 2022 yılının ilk dört aylık döneminde ise 138 milyon 213 bin Dolar ihracat ile yükselişini devam ettirdi…

 

Elazığ yılsonunda kendi rekorunu yenileyecektir…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Ülkemizin ihracat rakamları raporunu değerlendirerek, “Elazığ iş dünyası 2021 yılında cumhuriyet tarihimizin ihracat rekorunu kırarak 335 milyon 893 bin Dolar ihracat ile dikkat çekmişti. Bu yılın ilk dört aylık ihracat rakamlarına baktığımız zaman geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8 daha fazla ihracatımızın olduğu görülüyor. İlimizin bu dört aylık dönemdeki istikrarlı artışına baktığımızda yılsonu itibarı ile kendi rekorumuzu kıracağımızı ümit etmekteyiz.

TİM ve Ticaret Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada da Ülkemizin bu dönem ihracat rekoru kırdığı açıklanmıştır. Yapılan açıklamalarda Nisan ayında ihracat, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 25 artışla, 23,4 milyar dolar olmuştur. Bu rakamla beraber, cumhuriyet tarihinin aylık bazında en yüksek ihracat rakamına ulaşılarak son 20 ayın 18’inde aylık rekor kırılmıştır. Yine Nisan ayında 25 sektör ihracatını artırırken, 8 sektörde ihracat rekoru kırıldığı paylaşılmıştır.

İhracatta yüksek bir potansiyele sahip olan ilimizin ülkemizin ihracatındaki yükselişine paralel büyümesi sevindirici bir gelişme olmuştur. Yüksek ihracat potansiyeline sahip ilimizin kendimize hedef olarak belirlediğimiz bir milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için Odamız bünyesinde ihtiyaç duyulan birimler kurulmuş ve çeşitli projeler geliştirilmiştir. Bu süreç devam etmektedir.

2022 yılı Nisan ayı itibarı ile 62 işletmemiz tarafından 64 ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştirilmiş olup bu dönem yapılan toplam 138 milyon 213 bin Dolar tutarındaki ihracatımız ile İlimiz 81 il içerisinde 36. Sırada yer almıştır.

 2022 yılının ilk 4 aylık döneminde İhraç ürünlerimizde ilk sırayı 122 milyon 869 bin dolarla madencilik ürünleri ve yapı malzemeleri alıyor. Bunu sırayla 7 milyon 213 bin Dolarla Mobilya, 1 milyon 732 bin Dolarla İklimlendirme sanayi, 1 milyon 665 bin Dolarla Su ürünleri, 830 bin Dolarla Demir ve Demir dışı metaller sanayi izliyor.

İhracatımızda İsveç 27 milyon 171 bin dolar ile ilk sırda bulunurken, ABD 23 milyon 818 bin dolar, Çin 14 milyon 447 bin dolar, Hollanda 11 milyon 377 bin dolar, Japonya 7 milyon 883 bin dolar ile takip ediyor.

Ülkemiz ihracatına katkı sağlayan ve üretimle hem istihdam hem de katma değer yaratan tüm üyelerimizi kutluyorum. Potansiyeli olan ve hala ihracata adım atmamış üyelerimizin de Odamızın ilgili birimleriyle iletişim sağlayarak sürece dahil olmalarının bir kez daha önemini vurgulamak istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL