Elazığ

DSİ’DEN DERE ISLAHI ÇALIŞMASI…

Elazığ İli Kovancılar İlçe Merkezinden geçen Kapıaçmaz Deresi, DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüz iş makineleri ve personelleri tarafından toplu makineli çalışma programı kapsamında 2 bin 460 metre uzunluğundaki dere yatağı taş..

DSİ’DEN DERE ISLAHI ÇALIŞMASI…

Elazığ İli Kovancılar İlçe Merkezinden geçen Kapıaçmaz Deresi, DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüz iş makineleri ve personelleri tarafından toplu makineli çalışma programı kapsamında 2 bin 460 metre uzunluğundaki dere yatağı taş tahkimatlı sedde şeklinde ıslah edildi.

 

 Bu iş kapsamında; 2 bin 460 metre uzunluğundaki dere yatağında yaklaşık 50 bin metreküp kazı yapılarak dere yatağı kesiti teşkil edilerek 4 bin 150 metre sedde oluşturulmuş, 4 bin 150 metre uzunluğundaki sedde imalatının ön yüzüne 17 bin 300 metreküp taş nakli yapılarak taş tahkimat yapılmıştır. Bu çalışma ile Kapıaçmaz Dere yatağı kesiti teşkil edilmiş, rüsubat,  ağaç vb. malzemeler temizlenmiş, olası bir taşkın riski önlenmiş, dere yatağı güzergâhının her iki yanında yürüme ve araç yolu teşkil edilmek suretiyle çevre ile uyumlu bir dere yatağı teşkil edilmiştir. Bu çalışmanın akabinde Belediye tarafından dere yatağı çevresinde yapılacak peyzaj ve ağaçlandırma faaliyeti ile birlikte önemli bir cazibe alanı haline gelmiş olacaktır. Bu dere yatağı ıslahı çalışması sayesinde Kovancılar ilçe merkezi ve 130 dekar arazi taşkın riskine karşı emniyete alınmıştır. Bu çalışmaların DSİ 9. Bölge Müdürlüğü iş makineleri ve personelleri vasıtasıyla yapılması sayesinde 12 milyon lira değerinde ekonomik fayda sağlanmıştır. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL