Ekonomi

ULUOVA SULAMA PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Elazığ’da 2022 yatırım programında yer alan Uluova Gökçe Göleti ve Sulaması Projesi ile 22 bin 850 dekar tarım arazisi suyla buluşacak. Elazığ Uluova Gökçe Göleti sulaması projesi değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi DSİ 9. Bölge Müdürü..

ULUOVA SULAMA PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Elazığ’da 2022 yatırım programında yer alan Uluova Gökçe Göleti ve Sulaması Projesi ile 22 bin 850 dekar tarım arazisi suyla buluşacak.

Elazığ Uluova Gökçe Göleti sulaması projesi değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi

DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’ın başkanlığında, Bölge Müdür Yardımcıları, ilgili Şube Müdürleri, teknik personel ve yüklenici firmanın katılımı ile DSİ 9. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda, Elazığ Uluova Gökçe Göleti ve Sulaması Planlama Ara Rapor değerlendirme toplantısı yapıldı.

DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Elazığ Uluova Gökçe Göleti’nde 22.850 dekar tarım arazisinin cazibeli borulu basınçlı borulu sulama sistemi ile sulanması sağlanacağını dile getirdi.

“EKONOMİK BİR SULAMA YAPILMASI SAĞLANMIŞ OLACAK”

DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar yaptığı açıklamada, “Elazığ Uluova Gökçe Göleti, Elazığ’ın yaklaşık 27 km güneybatısındaki Gökçe köyünün 6 km batısındaki Uluova Çayı üzerinde yer almaktadır. Temelden 59,50 metre, talvegden 39,75 metre yüksekliğinde, Kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde olan gölette depolanacak 16 milyon 480 bin metreküp su ile 22.850 dekar tarım arazisinin cazibeli borulu basınçlı borulu sulama sistemi ile sulanması sağlanacaktır. Böylece, Uluova Sulaması kapsamında 220 metre terfi ile pompajlı olarak sulanması öngörülen tarım arazileri, cazibeli borulu basınçlı sulama şebekesi ile sulanması temin edilmek suretiyle, pompaj ve enerji bedeli olmadan daha ekonomik bir sulama yapılması sağlanmış olacaktır. Planlama raporu tamamlanmak üzere olan işin proje yapımı 2022 yatırım programında yer almakta olup, proje yapımı ihalesi gerçekleştirilecektir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL