Elazığ

ELAZIĞ TSO MADEN İLÇEMİZLE İLGİLİ TOPLANTI…

ETSO tarafından Maden ilçesi yakınlarındaki değerli bakır altın kobalt kurşun çinko ve demir maden sahası ile ilgili yapılan çalışmalar ve çalışmalar tamamlanmadan ihaleye çıkma hazırlığı içerine girilmesi üzerine açıklamalarda bulundu…

ELAZIĞ TSO MADEN İLÇEMİZLE İLGİLİ TOPLANTI…

ETSO tarafından Maden ilçesi yakınlarındaki değerli bakır altın kobalt kurşun çinko ve demir maden sahası ile ilgili yapılan çalışmalar ve çalışmalar tamamlanmadan ihaleye çıkma hazırlığı içerine girilmesi üzerine açıklamalarda bulundu. Yapılan toplantıya Elazığ iş Dünyasını temsil eden Oda borsaları ve STK temsilciler katıldı.

ETSO’DA yapılan ve birçok oda ve STK temsilcisinin katıldığı toplantıda maden ilçesi yakınlarında değerli madenler üzerine konuşuldu. ETSO Başkanı Asilhan Arslan henüz bölgedeki çalışmalar tamamlanmadan ihale hazırlığına girilmesini doğru olmadığını kaydetti.

ARSLAN: “ŞEHRİMİZE % 100 EKONOMİK GİRDİ VE İSTİHDAM ANLAMINDA KATKI SAĞLAYACAK”

ETSO Başkanı Asilhan Arslan, ” geçtiğimiz günlerde Elazığ basınının gündeme getirdiği ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizleri göreve davet ettikleri, ilimizin Maden ilçesi yakınlarındaki çok değerli bakır, altın, kobalt, kurşun, çinko ve demir maden sahası ile ilgili MTA tarafından yapılan çalışmaları uzun bir süredir takip etmekteydik. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki şehrimizin bir değeri ile ilgili Elazığ Kamuoyunda oluşan bu yüksek hassasiyet son derece yerinde ve memnuniyet vericidir. Şehrimiz insanının kendi coğrafyamızda var olan bir maden varlığının ilimiz iş dünyası tarafından işletilerek, ilimize bir fayda oluşturmasını istemesi çok doğal ve bizim de hem fikir olduğumuz önemli bir husustur. Bilindiği üzere Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak geçtiğimiz süreçte uygulamaya koyduğumuz ve yapım çalışmalarını tamamladığımız Enerji A.Ş. Örneğinde olduğu gibi, söz konusu maden sahamızın da, aynı yapı ve modelde işletilebileceği ve şehrimize % 100 ekonomik girdi ve istihdam anlamında katkı sağlayacağı kesinlikle göz ardı edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

ARSLAN: “İHALEYE ŞEHRİMİZDE MADENCİLİKLE MESLEK ALANI İLE İŞTİGAL EDEN ÇOK SAYIDA ÜYE İŞLETMEMİZ BULUNMAKTADIR”

ETSO Başkanı Arslan, “Elazığ’ın Maden ilçesindeki maden sahası ile ilgili çalışmalarımızı yaparken, maalesef Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (MAPEG) Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden Elazığ’ın Maden ilçesindeki dünyanın ender zenginlikteki bakır, altın, kobalt, kurşun, çinko ve demir sahasını, bölgedeki raporlama ve sondaj çalışmaları tamamlanmadan aceleyle ihale çıkmaya hazırlanması, akıllarda soru işaretleri bırakmaktadır. Biz, bu değerli maden sahasının olduğu yerde bir izabe tesisi kurulmasını, böylelikle zaten istihdam anlamında sıkıntı yaşayan şehrimizin işsiz evlatlarının burada istihdam edilmesini mutlaka istiyoruz. Aksi halde ilimizin bu değerli maden varlığının, işletme tesisi kurmayacak yabancı bir firmaya verilmesi, ne ekonomik ve ne de istihdam anlamında ilimize hiçbir katkı sağlamayacak, ihaleyi alan firmanın şehrimizden madeni çıkarıp başka bir yerde işleyip dünya pazarına satmasından ibaret kalacaktır. Diğer önemli bir hususta ihalenin yapılma şeklidir. Yapılacak olan ihaleye şehrimizde madencilikle meslek alanı ile iştigal eden çok sayıda üye işletmemiz bulunmaktadır, bu işletmelerimizin de ihaleye giren taraflar olmasını bekliyoruz. Bizler Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası camiası olarak, dünyanın ender zenginlikteki bu maden sahasının İlimize kalıcı fayda sağlaması ve kurduğumuz biyogaz tesisi örneğinde olduğu gibi çok ortaklı bir yapı ile şehrimiz insanının da hisse alarak ortak olabileceği bir yapıda işletilmesi yönünde hazırlıklarımıza ve çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

ARSLAN: “MADEN’İN ESKİ YILLARDAKİ CANLILIK VE HAREKETLİLİĞİNE KAVUŞMASINDA BÜYÜK BİR ETKEN OLACAK”

ETSO Başkanı Asilhan Arslan, “Ülkemiz ve ilimiz için son derece önemli olan bu değerli maden sahamızın ilimizde oluşturulacak bir girişim gurubu tarafından yukarıda bahsettiğimiz çok ortaklı yapıda, Elazığlıların hissedar olarak ortak olabilecekleri şekilde işletilmesi şehrimizin tarihine yazılacak bir adım olacaktır. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu maden varlığının şehrimizin istifade edeceği çok ortaklı bir oluşum ile işletilmesi kadar, deprem ve pandemi sürecini çok ağır bir şekilde yaşamış olan Elazığ’ımıza maddi manevi her anlamda büyük bir moral olacağını, yüksek bir ekonomik girdi sağlayacağı hususunu da son derece önemsiyor, Maden ilçemizin o eski yıllardaki canlılık ve hareketliliğine kavuşmasında büyük bir etken olacağına inanıyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL