Dünya

GÜNEŞ FIRTINASI GELİYOR…!

ABD’de uzmanlar güneş fırtınasının 2025 yılında meydana geleceğini söyledi. Güneş’te bu hafta meydana gelen patlamalar, uzmanları endişelendirdi. Dünya’nın bu patlamalar neticesinde jeomanyetik fırtınaların hedefi olduğunu belirten ABD Ulusal Okyanus ve..

GÜNEŞ FIRTINASI GELİYOR…!

ABD’de uzmanlar güneş fırtınasının 2025 yılında meydana geleceğini söyledi.

Güneş’te bu hafta meydana gelen patlamalar, uzmanları endişelendirdi. Dünya’nın bu patlamalar neticesinde jeomanyetik fırtınaların hedefi olduğunu belirten ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne (NOAA) bağlı Uzay Hava Tahmin Merkezi (SWPC) program koordinatörü uzmanlar çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Son yıllarda son derece az faaliyet vardı. Ancak şimdi bu güneş döngüsü içinde arttığını gözlemledik. Gelecek güneş döngüsünde maksimuma ulaşacak. Bunun 2025’te olmasını bekliyoruz. Bu bir çeşit uyanma aşaması” dedi.

UYDULARA ZARAR VEREBİLİR

Uzmanlar, Güneş’teki patlamalar sonucu oluşan manyetik dalgaların Dünya’ya doğru ulaştığında bir fırtınaya sebep olduğunu, bunun Dünya’nın kendi manyetik alanı olmasından kaynaklandığını söyledi. Söz konusu fırtınaların uydulara ve dolayısıyla haberleşme ağına zarar verebileceğini vurguladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL