Elazığ

ELAZIĞ’DA GEÇEN YILA ORANLA İHRACATTA ARTIŞ…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Haziran Ayı İhracat rakamlarını değerlendirdi. Elazığ’da Haziran ayında gerçekleştirilen 19 milyon 749 bin dolarlık ihracatla bu..

ELAZIĞ’DA GEÇEN YILA ORANLA İHRACATTA ARTIŞ…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Haziran Ayı İhracat rakamlarını değerlendirdi. Elazığ’da Haziran ayında gerçekleştirilen 19 milyon 749 bin dolarlık ihracatla bu yılın ilk 6 aylık döneminde ilin toplam ihracatının 165 milyon 285 bin dolar olduğunu, geçen yılın ilk 6 aylık döneminde ise 61 milyon 543 bin dolar ihracat yapıldığını belirten Başkan Arslan, “2021 yılı ilk 6 aylık dönemine baktığımızda ilimizin ihracattaki potansiyeli deprem öncesi yani 2019 yılı rakamlarını da geride bırakmıştır. Yıl sonu itibarı ile son 10 yıllık rekorun kırılması muhtemeldir” dedi.

 

Ülke genelinde 43’üncü bölgede ise 2’inci sıradayız…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan konuya ilişkin değerlendirmesinde, “TİM verilerine göre 2020 yılı için Elazığ İhracat rakamları Haziran Ayı 14 milyon 847 bin dolar iken 2021 yılı Haziran ayında 19 milyon 749 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde toplam olarak 61 milyon 543 bin dolar ihracat yapılırken, 2021 yılın ilk 6 aylık döneminde 165 milyon 285 bin dolar ihracat yapıldığını görüyoruz. Artış oranı yıllık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 168,57’dir.

Elazığ bu ihracat performansı ile ülke genelinde 43. Doğu Anadolu Bölgesinde ise ikinci sırada yer almıştır. Madencilik ürünleri ihracatımızda ilk sırada yer alırken, Hazık giyim ve konfeksiyon, Kuru Meyve ve Mamulleri, Meyve Sebze Mamulleri, Kimyevi maddeler, Su ürünleri, Mobilya gibi sektörlerde de bir önceki yıla nazaran %100’ü üzerinde ihracat gerçekleştiğini görmekteyiz. İhracatımızda ilk sırayı Çin alırken, AB ülkeleri, Ortadoğu, Afrika, ABD başta olmak üzere 100’e yakın ülkeye ilimizden doğrudan ihracat yapıldığını görmekteyiz.” İfadelerinde bulundu.

Elazığ TSO önemli altyapılar kuruyor…

Başkan Arslan, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilin ihracatının yükseltilmesi ve ihracatçı firma sayısının artırılması için yoğun bir çaba içinde olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kovid-19 salgınının getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen ihracat rakamlarımız ülkemiz ve ilimiz bazında rekorlar kırmaya devam ediyor. Bu minvalde pandemi sonrası en iyi çıkış yapan ilerden biri olmak ve ilin ihracatta gerçek potansiyelini yakalamak istiyoruz.

Elazığ TSO bünyesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İhracat Ofisini oluşturduk, DAİB Elazığ Şubesinin açılışını gerçekleştirerek personel atamasını sağladık, Fırat Kalkınma Ajansımıza sunmuş olduğumuz İhracat Hızlandırma Merkezi projemizi uygulamaya aldık. Dış ticaret alanında ülkemizin en önemli platformlarından biri olan TradeValley ile işbirliği protokolü imzalayarak 2021 Ocak ayı itibarı ile bir dizi faaliyet takvimini uygulamaya aldık. Bu doğrultuda eğitimler, bilgilendirme faaliyetleri, ihracata ilk adım ve mevcut ihracatçılar için yeni pazarlar bulunması hususunda TrdeValley işletmelerimizin çözüm ortağı oldu. Türkiye’de bugüne kadar iki Odanın yaptığı b2b online dış ticaret organizasyonları başlattık ve ilk olarak Irak Yapı Sektörüne yönelik çalışmalar devam ediyor. Yıl sonu hedefimiz tarihi bir ihracat rekoru kırmak ve önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde ihracatımızı 1 milyar doların üzerine çıkarmaktır. Bunu tüm üyelerimiz ve paydaşlarımızla başarmak için özveriyle çalışıyoruz”

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL