Ekonomi

TARIMSAL SULAMAYA KATKI

Elazığ merkez Çallıca Köyü yeraltısuyu sulama kooperatifine açılan su sondaj kuyusu ile tarımsal sulamaya önemli katkı sağlandı. DSİ 9. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında faaliyet gösteren Elazığ Merkez S.S. Çallıca Köyü..

TARIMSAL SULAMAYA KATKI

Elazığ merkez Çallıca Köyü yeraltısuyu sulama kooperatifine açılan su sondaj kuyusu ile tarımsal sulamaya önemli katkı sağlandı.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında faaliyet gösteren Elazığ Merkez S.S. Çallıca Köyü Yeraltısuyu Sulama Kooperatifi için
yenileme amaçlı açılan su sondaj kuyusunun inşası tamamlandı. 2015 yılında 3 adet sulama amaçlı açılan su sondaj kuyuları, pompaları,
trafoları ve sulama şebekesi tamamlanarak 2019 yılında sulama kooperatifine devri yapılan sulama tesisi ile brüt 1.170 dekar tarım arazisinin borulu basınçlı sulama sistemi ile sulanması sağlanmıştır.

Yörede bağcılık, kaysı başta olmak üzere meyveciliğin gelişmesine büyük katkı sağlayan sulamanın, kuyu verimi düşen sondaj kuyusunun yenilenmesi amacıyla DSİ Genel Müdürlüğümüzün talimatı doğrultusunda açılan kuyu, projesine uygun olarak 180 metre derinliğinde inşa edilmiş ve pompa tecrübesinden kuyu veriminin 10 l/s olduğu tespit edilmiştir. Bu ilave kuyu ile sulama kooperatifi bünyesindeki sulama suyu sorunu çözülmüş ve tarımsal sulamaya önemli katkı sunulmuştur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL