Türkiye

KADIN KONUKEVLERİ ÇOĞALIYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, başvurular üzerine Ankara, İstanbul ve İzmir’den sonra Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, Kocaeli, Malatya, Mersin ve Samsun illerindeki 9 kadın konukevi daha..

KADIN KONUKEVLERİ ÇOĞALIYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, başvurular üzerine Ankara, İstanbul ve İzmir’den sonra Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, Kocaeli, Malatya, Mersin ve Samsun illerindeki 9 kadın konukevi daha ihtisas kuruluşa dönüştürülüyor.

 

 

Kadın konukevlerine gerçekleştirilen çalışma ziyaretleri, düzenlenen çalıştaylar, hizmet içi eğitim ve uzaktan eğitimlerde dile getirilen konular ve önerilerin ardından başlattıkları ihtisaslaşma çalışmaları sürdürülüyor.

“9 kadın konukevimizi daha ihtisaslaştırıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı İcraat Programı kapsamında 2020 yılı içerisinde 3 ilde (Ankara, İstanbul ve İzmir) 4 kadın konukevini ihtisas kuruluşuna dönüştürüldüğünü anımsatan Bakan Derya Yanık, “Bu yıl içerisinde gelen başvurular üzerine Ankara, İstanbul ve İzmir’den sonra Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, Kocaeli, Malatya, Mersin ve Samsun illerindeki 9 kadın konukevimizin daha ihtisas kuruluşa dönüştürüyoruz” diye konuştu.

Rehber ile ihtisaslaşma çalışmaları tüm kadın konukevlerinde uygulanacak

Öte yandan, kadın konukevlerinde sunulan hizmetlerin niteliğinin artırılması amacıyla Kadın Konukevleri Hizmet Standartları Rehberi hazırladıklarını kaydeden Yanık, gizlilik, güvenlik, mahremiyet ilkeleri temelinde fiziksel ve mesleki standartların yer aldığı rehber ile ihtisaslaşma çalışmalarının ülke genelinde tüm kadın konukevlerinde etkin bir şekilde uygulanması için çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

İhtisaslaşmış Kadın Konukevi nedir?

İhtisaslaşmış kadın konukevi modelleri, şiddet mağduru kadınların ve beraberindeki çocuklarının ihtiyaçları göz önüne alınarak belirleniyor. Kadın konukevleri güvenlik riskine göre ihtisaslaştırılıyor. Yüksek güvenlik riski olduğu düşünülen kadınlar için kadın konukevinde özel güvenlik önlemleri alınıyor. Barınma amacı ile müracaat eden kadınların ihtiyacına yönelik oluşturulan konukevlerinde de kadının güçlenmesini destekleyici çalışmalar gerçekleştiriliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL