TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 138.752
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 966
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 3
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.104
Uncategorized

BİR UMUT HİKAYESİ

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

İnsan hayatının çeşitli dönemlerinde bir takım sıkıntı ve musibetlere gark olur. Hatta bazen bu sıkıntılar insanın hayatının ta kendisidir. Bu dönemlerde insanlar tutunacak bir dal arar kendisine. Çünkü yaşamak demek başarmak demektir. Çünkü hayata devam etmek ve devam etmek yerinde saymamayı başarmak gerekir.
İnsanın hayata devam etmek için tutunduğu dal bazen Allah’ın huzurunda secdeye kapanmak ve O’na dönmek ve O’ndan yalnızca O’ndan yardım istemektir.
Bazen insan problemlerden kurtulmak için en yakınlarından, ailesinden yardım ister.
Annenin duası, babanın yanında olmasıdır bu dönemlerde en büyük tutunacak dal.
Bazen de insan devam etmek için başarmak için bir dosta başvurur. Bu dost illa bir insan veya yaşayan bir organizma da olmak zorunda değildir. Bu dost sadece raflarda eskiyen ama bağlılığını hiç kaybetmeyen aynı zamanda asla ve asla ihanet etmeyen kitaplar olabilir.
Bugünkü yazımda geçirdiğimiz kötü günlerde ”henüz bitmedi” diyen bir kitaptan, ve bu kitaptaki hayat hikayesinden bahsedeceğim.
Tüm yoğunluğun, yorgunluğun ve olumsuzluğun içinde okuduğum bu kitap oldukça umut verici.
Bu kitabı bu hafta okudum ben de çok derin izler bıraktı ve aynı iz ve izlenimleri sizlerde de oluşturacağından eminim.
Bazı şeylere umudunuzu yitirdiğiniz bugünlerde size ümit olacak ve asla ümidinizi yitirmemeniz gerektiğini öğretecek cinsten.
Kitabın adı, Tunceli’den Ay’a.
Yazarı öyküsüyle bize umut olan ve de hemşerimiz olması nedeniyle bizi gururlandıran eski Sağlık İl Müdürümüz İhsan Şahin.
İhsan Şahin
İhsan Şahin’i Elazığ halkı yakından tanıyor ama tekrardan hatırlatmakta fayda var.
Sayın Şahin 2000’li yılların başında ilimizde Sağlık Müdürlüğü yaptı. Bu dönemde Devlet Hastanesinin büyütülmesi ve kapsamın genişletilmesi, Sarahatun Kadın Doğum Hastanesinin hizmete açılması gibi projelere imza attı. Bu sayede hemşerilerimizin gönlünde ve duasında oldu her daim. Ve İhsan Şahin bunları yaptığında henüz çok gençti. Belki de Türkiye’nin görmüş olduğu en genç sağlık müdürü hatta bürokratlardan biriydi.
İhsan Şahin, şimdilerde ise ülkemizin en önemli sağlık tesislerinin, hastanelerinin kurucusu/sahibi durumunda. Sadece Türkiye’de değil, Dubai, Azerbaycan gibi Müslüman ve Türk yerleşimlerinde de hastane işletmekte.
Ve kardeşlerimizin derdine derman / yarasına merhem olmakta.
İhsan Şahin’in hem bürokratlıkta hem de özel sektörde başarısının sırrını anlamak, kitabını okumaktan geçiyor aslında. Bu yüzden Tunceli’den Ay’a kitabı ümidini yitiren gençliğimize okutulmalı. Karamsarlığa düştüğümüzde bizler de okumalıyız elbette. Ama önce çocuklarımız ve gençlerimiz dediğimiz için kitabı özellikle bu yaş gruplarına öneriyorum.
Şimdi sizlere bu hafta okuduğum ve en yakın zamanda tekrar okumak istediğim bu kitaptan ana hatlarıyla bahsetmek istiyorum.
TUNCELİ’DEN AY’A
Bu kitap Sayın Şahin’in hayatını anlatan bir biyografi. Aynı zamanda gerçek bir hayat hikayesinden kişisel gelişim kitabı.
İhsan Şahin çocukken Sağman Köyünde iki katlı bir evde yaşar. Bu dönemde köyde radyoyla ve hayvanlarla vakit geçirir çoğu zaman.
Kitapta Sayın Şahin’in dedesine yer verilmekte. Ve dedenin Sayın Şahin’de bıraktığı derin etkiye.
Kitabın en acıklı bölümü hiç şüphesiz İhsan Şahin’in amcasının şehadeti. Rahmi Şahin’in henüz gencecik yaşında şehit edilmesi, yürek burkan cinsten. Darbeden sonra ordu yönetime el koyunca, Sayın Şahin’in amcası Nusret hapse atılmış. Rahmi amcası şehit, babası evinden çocuklarından uzakta Ankara’da üniversite okumaya karar vermiş.
İhsan şahin bu olumsuz tabloyu kitapta” Babam gitmiş, Rahmi amcam ölmüş, Nusret amcam cezaevine girmişti. Üç kardeşin bir uzaklarda, biri toprakta biri de içerideydi.” Sözleriyle özetliyor.
Ailesi gibi Şahin’de her zaman zulme karşı çıkıyor.
Şöyle ki Gazi Üniversitesinde okurken daha komünist bir profesör tarafından tesettürlü kızlara yapılan muameleye karşı çıkıyor ve disipline sevk ediliyor.
Aynı zamanda kitapta Şahin’in Başbuğ Türkeş’le, Lider Devlet Bahçeli’yle, Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile anıları da yer almakta. Bu yönüyle de kitap yakın tarihe kendi penceresinden ışık tutmakta.
Kısacası bu kitapta umut, aşk, dava, tarih, adanmışlık ve daha bir çok şey var. Özellikle vatanımızı her daim çok sevmesini beklediğimiz, geleceğimize umut olacak olan gençlerimize tavsiye ederim.
Saygılarımla.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL