TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 138.752
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 966
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 3
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.104
Uncategorized

YENİ VALİMİZ GELDİ

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Geçtiğimiz hafta cumhurbaşkanı kararnamesi neticesinde ilimizin valisi değişti. Ve yine aynı hafta içerisinde yeni valimiz Ömer Toraman ilimize gelerek göreve başladı.
Yeni valimizin ilimize teşrifinde pek çok kimsenin dikkat etmediği ama oldukça önemli bir ayrıntı vardı.
Şöyle ki sayın Vali’nin ilimize gece saatlerinde ve kimsenin haberi olmadan ”gizliden” gelişi oldukça kayda değer bir detaydı.
Ve bu durum aslında sayın Toraman’ın ”farklı” bir vali olacağının şimdiden sinyallerini niteliğinde.
Bu sayfadan tekrardan yeni valimize hayırlı olsun dileklerimi iletirken kendilerine naçizane birtakım tavsiyelerde bulunmak istiyorum.
Bu öneriler aslında önceki valimiz döneminde yapılmayan/yapılamayan işlerden oluşmakta.
Perşembenin Gelişi Çarşambadan Belliydi
Önceki valimiz sayın Erkaya Yırık’ı ilimizde belkide ilk eleştiren gazeteciyim. Söz konusu kritiklerde valilikte yanlış işler ve işleyişler olduğunu ve bu durumun idari anlamda sorunlar doğurduğunu dile getirmiştim. Amacım sayın valiyi uyarmaya çalışmaktı.
Ancak sayın Valimiz hatalarına yeni hatalar ilave etti ve maalesef kararnameler beklenmeden görevinden alındı. Yine de mütevazi kişiliğiyle elinden geleni yaptığına inandığım ama tecrübesizliği ile yanlışlar yapan sayın Erkaya Yırık valimize ilimiz adına teşekkür ederim.
Hayat İnşaallah istediklerini verir kendisine.
Yeni Valimize Eski Öneriler
Sayın Ömer Toraman valimize şehrin eksiklerini elimizden geldiğince belirtip ilimiz açısından hayati konularda bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.
Öncelikle Sayın valim, Elazığımızın şu an en önemli sorunu üzerinden yaklaşık 20 ay geçmesine rağmen depremzedelerimizden hala konteynerlerde yaşayanların olması.
Malum yeniden kış geldi bu noktada acilen bu insanlarımıza çözümler bulunarak konutlara yerleşmeleri sağlanmalıdır.
Bir diğer önemli tavsiyem deprem kaynaklı hala yıkılmayan ve ayyuka çıkan yıkım peşkeşleri acilen incelenmeli.
Aynı zamanda yeni yıkımlar ihale yoluyla, devletin çıkarları gözetilerek yapılmalı.
Ve geçmiş yıkımlar için kesinlikle müfettiş istenmelidir.
Yeni valimize diğer önemli önerim ise ilimin turizm değerlerine yönelik.
Sayın Toraman, turizm açısından yeni atılımlara imza atmalı.
Ve Harput dini turizme; Sivrice yaz ve kış turizmine ve sayın Çetin Oktay Kaldırım’ın büyük emek verdiği ama sayın Erkaya Yırık’ın kabullenmediği Baskil’deki Kanyonlar ise doğa turizmine kazandırılmalıdır.
Ümitliyim/Ümitliyiz
Sayın Toraman gerek ilimizin sosyal ve ekonomik yapısını bilmesiyle gerek bölgemizin insanı olması sebebiyle ve gerekse de valilik tecrübesi olması dolayısıyla Elazığ için bir şans olacağına inanmaktayım. Ve İnşaallah Elâzığ’a faydalı olarak daha büyük illerde görevlendirileceği kanaatini taşımaktayım.
ELAZIĞ DEPREMİ VE EĞİTİM
İlimiz geçen yıl yaşadığı yıkıcı depremden sonra bir çok mağduriyet yaşadı/yaşatıldı.
Bu süreçte şahsi kanaatim Milli Eğitim Müdürlüğü en zayıf ama en şanslı kurum oldu.
Şansı korona salgını. Düşünüyorum da şimdi bile onlarca okul hazır değilken acaba salgın olmasa ve ülke genelinde eğitim aksamasaydı Elâzığ’da eğitim nasıl olacaktı.
Hala daha yenilenmemiş, inşası bitmemiş okullar ve daha hazini aylar sonra tamda eğitim öğretim faaliyetleri başlarken yeni güçlendirmeye alınmış okullar. Durum oldukça vahim.
Sayın Milli Eğitim Müdürümüzden ricam bu okulların hala daha hazır olmamasının müsebbibini veya müsebbiplerini bir an önce açıklaması. Aynı zamanda yeni valimizin de destekleri ile geleceğimiz olan çocuklarımızın acilen iyi bir eğitim ortamına kavuşması için çalışmalara başlamasıdır.
Ayrıca nasıl olur ve kimlerden oluşur tam olarak bilmem ama okullarımızda ciddi bir Covid 19 denetimi yapılmalıdır. Çünkü ilimizde vaka sayılarının yüksek olmasının en önemli sebebi okullarımızdaki vaka sayılarıdır. Lütfen denetimlerimizi sıklaştıralım.
NOT 1: Geçtiğimiz hafta 11. Uluslararası Buhara Medya Ödülleri Töreni’nde yılın klip yönetmeni ödülünü alan dostum Faysal Tokmak’ı kutluyor, hakettiği daha iyi yerlerde görmeyi temenni ediyorum.
NOT 2: Daha önce birçok etkinliğe imza atan Elazığ Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası, 10 Ekim Pazar Günü saat 18.00’de ilimizde bir otelde tüm üyelerine yönelik ücretsiz ‘Urfa Sıra Gecesi’ programı düzenleyecek. Kürsü başı programı olsaydı, biz Elazığlılar olarak sizi takdir ederdik ve mutlu olurduk.

Saygılarımla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL