TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Uncategorized

DEPREMZEDELERDEN BİR HABER VAR MI?

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

24 Ocak 2020 tarihinde vuku bulan şiddetli depremin ardından ilimizde evini kaybeden birçok ailemiz oldu. Söz konusu ailelerin belli bir bölümü konteynerlere sevk edildi.
Depremin meydan gelmesinin ardından 20 aya aşkın süre geçmesine rağmen hala konteynerlerde kalan ailelerimiz var.
Soru ve Sorunlarımız Bitmek, Tükenmek Bilmiyor
Deprem sonucunda çok çeşitli mağduriyetlerle boğuşan hemşerilerimizin sıkıntıları maalesef bitmiyor ve yenileri ekleniyor. Bunlardan en önemlilerinden bazılarını şu şekilde özetlemek mümkün.
Konteynerlerde ikamet eden insanlarımız ne zaman bu insanlar ev sahibi olacak ve sokakta kalmaktan kurtulacaklar?
Yetkililer acaba bu konuya kafa yoruyorlar mı?
Yetkililerden ricam kısa sürede harekete geçmeleridir. Konteynerlerde özellikle kış mevsiminde yaşam şartlarının oldukça güç olduğunu düşünerek burada yaşayan hemşerilerimizin bir an önce evlerine kavuşmasını sağlamalarıdır.
Aynı zamanda ”Konteynerlerde kaç aile kalıyor?”, ”Bu aileler daha ne kadar zaman orada kalacak?” gibi konularda hem mağdur aileler hem de ilimiz kamuoyu bilgilendirilmelidir. Söz konusu açıklamayı valilik mi yoksa AFAD mı yapacak, bilmiyorum ama acilen bu konuda gereken bilgilendirme yapılmalıdır.
Teslim Edilen Evlerde de Mağduriyet Var
TOKİ tarafından teslim edilen konutların internet alt yapısı olmadığı yönünde bilgiler son dönemlerde sıkça tarafıma ulaşmakta. Vatandaşlarımız internet kullanımın olmamasından dolayı çeşitli sıkıntılar yaşamakta. Özellikle eğitim alanında dijital kaynaklardan çokça yararlanıldığı bu dönemde TOKİ ile irtibat kurularak söz konusu alt yapı sıkıntısı bir an önce halledilmeli.
İlimizde Görev Yapan Bürokratlara Çağrım
Merkezi hükümet deprem sonrası süreçte elinden geleni fazlasıyla yaptı ancak bürokratlarımız için bunu yeterince söylemem mümkün değil. Yukarıda sıraladığım şu an için aciliyet akseden problemlere gereken çözümler bulunarak en azından bugünden sonrası kurtarılabilir…
ELAZIĞ İÇİN UMUT VAR…
Bu hafta ilimiz için gelecek vaat eden, bu kadar olumsuzluk içinde bizlere umut olan isimlerden birini yazmak istiyorum.
Çalışkanlığı, görev yaptığı yerlerde gerçekleştirdiği çalışmalarıyla iz bırakması, görev süresi dolduğunda ilçe halkının gidişine üzüldüğü ve daha fazla kalamadığı için yakındığı genç ve başarılı bürokratımız Mehmet Güder’den bahsediyorum.
Genç ve başarılı kaymakamımız; Kale Kaymakamlığı, Malatya Vali Yardımcılığı, Elazığ Belediye Başkan Yardımcılığı, Elazığ Vali Yardımcılığı ve son olarak Çemişgezek kaymakamlığı görevlerinde bulundu. Birbirinden farklı, yoğun sorumluluk ve uğraş gerektiren söz konusu vazifeleri tam anlamıyla layıkıyla icra etti.
Sayın Kaymakam özellikle son görev yeri Çemişgezek’te kalıcı projelere öncülük etti. Bunun yanı sıra neredeyse gitmedik köy ve mahalle bırakmadı. Vatandaşla iç içe olup onların dertlerine merhem olmaya çalıştı. Ve görev süresi dolduğunda Çemişgezek halkının ”Keşke uzun süre kalsaydı” dediği günümüzde mumla aranılan bir bürokrat olmayı başardı.
Sayın Kaymakam çalışkanlık ve başarısının mükafatını hem kaymakamlık hem de belediye başkanlığı (kayyım) görevini birlikte yürüteceği Muş İl’inin Varto İlçesi’ne atanmasıyla elde etti. Ve aynı zamanda zorlu olan görevine başladı.
Şahsi kanaatim makamdan güç alan değil makama güç veren Sayın Kaymakam’ın Varto’da da ciddi izler bırakacağıdır. Ve ziyadesiyle hak ettiği çok daha iyi yerlerde erişeceğidir. Allah genç Kaymakamımız Mehmet Güder’e ilerleyen yıllarda ilimize de büyük hizmetler etmeyi nasip etsin diyerek yeni görev yerinde başarılar diliyorum.
NOT: Geçen haftaki yazımda değindiğim ilimizde vaka sayılarının fazlalığı ve yerinde önlemlerin alınması hususunda yetkililer herhangi bir girişimde bulunmadı. Bu yüzden vaka sayıları artarak devam ediyor. Sağlık bakanlığının bu hafta açıkladığı verilerde bunu doğrulamakta. Eğer önlemler alınmamaya devam ederse yani kayıtsız kalma durumu sürerse ilimiz için çok daha kötü günler kapıda..

NOT2: Sevgili dostlarım Harput Dibek kahvesinin sahipleri Soyer Orhan ve Mehmet Orhan’ın babaları Abdulkadir Orhan vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet dilerim. Rabbim mekanını cennet eylesin, geride kalanlarına da sabır ihsan eylesin.

Saygılarımla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL