TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Uncategorized

DÜNDEN BUGÜNE ÜLKEMİZİN SİGORTASI, MHP

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu 1923 yılından günümüze kadar politik tarihimizde üç yüzü aşkın siyasi parti var olmuştur. Bu partilerin önemli kısma kısa süre içinde kongre kararıyla kapatılmış veya feshedilmiştir. Bu durumun en önemli nedenleri olarak söz konusu partilerin belli bir misyonu olmaması ve vatandaşlardan gereken teveccühü görmemeleri gösterilebilir. Bu partiler böylece tarih olmuş, tarihin tozlu sayfaları arasında kalmıştır.
Meseleye politik geçmişimiz açısından baktığımızda köklerini uzun yıllardan alan ve bugün etkin olan iki siyasi parti karşımıza çıkmakta. Bunlardan ilki Atatürk tarafından kurulan, yıllar içerisinde kuruluş ilkelerinden eksen kayması yaşayan buna rağmen günümüzde var olan ama hem maddi hem manevi varlığını kurucusuna borçlu olan Cumhuriyet Halk Partisi.
Geçmişten köklenen bugün varlığını sürdüren bir diğer parti ise Milliyetçi Hareket Partisi. MHP aslında CHP gibi imkanlara hiçbir zaman sahip olamadı. Ancak buna rağmen her zaman Türk Milletinin yoğun sevgisine ve itibarına mazhar oldu. Bu sevgi bazı dönemlerde oy olarak geri dönemdi veya sandığa yansımadı ama halkın MHP’ye olan güven ırmağı en yalçın dağları bile her zaman aştı. Peki MHP’ye olan bu sevgi, hürmet ve güvenin kaynağı nedir? Yılların bitiremediği ve her defasında artarak devam eden bu ulvi duygular köklerini nereden almaktadır? Bu hisler değişen dünyaya rağmen nasıl sürekli canlı kalmaktadır? Bugünkü yazımda bu sorular odağında 50 yıla aşkın sevdadan, MHP’den bahsedeceğim.
Kara Yağız Delikanlıların Karasevdası, MHP
MHP’nin yıllara meydan okuyan varlığının ve gücünün en önemli kaynaklarından birisi Anadolu’daki gençlerin sevgisi. Güçlü Türkiye ve güçlü Türk Milleti aşkıyla yanıp tutuşan bu gençler yıllardır MHP’nin yanında. MHP bu gençlerin büyük hayallerinin limanı ve umutlarının son kalesi.
Türk Milleti’nin Son Başbuğu, Alparslan Türkeş
MHP’ye yıllardır olan sevgin bir diğer en önemli nedeni ise kurucusunun kudreti. Alparslan Türkeş, partisini Anadolu coğrafyasını özümleyerek belli ilke ve idealler ışığında kurdu. Söz konusu ülküler cağlara meydan okudu ve her kuşak tarafından sahiplenildi. Böylece hem güncel hem de güçlü MHP’nin zemini hazırlanılmış oldu.
Güven Timsali, Devlet Bahçeli
Türk Milleti’nin MHP’ye olan teveccühün en önemli nedenlerinden biri de hiç şüphesiz 20 yıla aşkın süredir partinin genel başkanlığını yürüten Sayın Dr. Devlet Bahçeli. Söz konusu lider kendi partisine oy versin ya da vermesin ülkede hemen hemen herkesi ortak bir noktada buluşturma özelliğine sahip. Bu özellik ise O’na duyulan sonsuz güven.
Devlet Bahçeli yıllar önce söylediği ”Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben” söz ile zihinlere kazınmış bir siyasi lider. Ve bu söz O’nun ülke meselelerin hep düsturu ve amentüsü oldu. Bu doğrultuda MHP bir siyasi parti olmaktan öteye taşındı ve Türkiye’nin sigortası haline geldi. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ve sonraki süreçlerde yaşananlar Devlet Bahçeli ve partisinin ihanet konusundaki iradeli ve vakur tavrı bu durumun en büyük kanıtını teşkil etmekte.
Sayın Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş gibi karizmatik bir liderden sonra MHP’nin yeni genel başkanı olmuştu. Görevi devraldıktan sonraki sürecin özellikle ilk yıllarında her kafadan bir ses çıkmasına rağmen genel olarak partisini meclise sokma başarısı göstermiştir. Ve bu sayede MHP meclise girmeyi gelenekleştirmiş ve meclisin köklü partilerinden biri haline dönüşmüştür.
Meclise girmeyi alışkanlık haline getiren MHP, tek başına iktidar olabilecek oy gücüne dolayısıyla meclis çoğunluğuna zaman içerisinde sahip olmadı. Bunun en önemli nedeni ise parti teşkilatlarının Sayın Bahçeli’yi vatandaşa tam olarak anlatamaması. Örneğin siyaset gibi kendini beğenmişlik, riya ve kodamanlık kokan bir yerde Bahçeli hep tevazu sahibi bir Bey oldu. Makamına giden 20 yaşındaki genci dahi ceketi ilikli bir şekilde karşılayıp, aynı incelikle uğurlayan Sayın Bahçeli’nin bu devlet adamı tavrı tam olarak anlatılamadı. Bunun sonucunda geçmiş hükümetler döneminde diğer parti genel başkanları yanındaki duruşunun kaynağı tam olarak kamuoyu nezdinde kavranamadı.
Devlet Bey ileri görüşlü iyi bir devlet adamı. Bu yönü de halkımıza tam olarak anlatılamadı. Örneğin fetönün en güçlü döneminde ”Bütün faaliyetleri durdurulmalıdır” ifadesinde bulunan Sayın Bahçeli bugünü dünden görmüştü. Ama bu sözü ve yönü ne kadar anlatılabildi Türk Milletine? Aynı şekilde ”Terör örgütleriyle oturulmaz, terör vurarak biter” demiştir ve haklılığı süreç sonunda tarihe kazınmıştır. Bu yüzden 15 Temmuz hain darbesinden sonra ülke Sayın Bahçeli’nin sözleri odağında yönetilmektedir.
Sayın Bahçeli’de hepimiz gibi nefs sahibi olmasına rağmen asla onurlu durusundan taviz vermemiştir. Her insanda mevcut olan benlik duygusuna yenilmemiştir. Şöyle ki 15 Temmuz’dan sonraki süreçte devlet nezdinde sınırsız gücü ve imkanı var olmasına rağmen Sayın Bahçeli söz konusu dönemde gerek kendi için gerekse de yol arkadaşları için hiçbir talepte bulunmamıştır. Böylece Sayın Bahçeli’nin ”Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben” şiarı bir kez daha Yüce Türk Milleti önünde ispatlanmış ve derdinin makam değil vatan olduğu yeniden tescillenmiştir.
MHP – Ak Parti İttifakı
MHP’nin, Cumhur İttifakı’nın paydaşlarından biri olması kamuoyunda uzunca süre tartışıldı. Bu tartışmaların odak noktasında ise MHP’nin, Ak Parti ile olan geçmişi var. Özellikle bazı çevreler geçmişte sorun yaşanılan Ak Parti ile birlikte hareket edilmesine karşı çıktı. Oysa ki Ak Parti ile geçmişte sıkıntılar yaşamıştır ve bu doğrudur ancak tersten bakarsak Ak Parti de MHP ile sorun yaşamıştır. Ve buna rağmen ortak hareket etmeyi istemiştir. Aynı zamanda günümüzde ülkemizin içerisinde bulunduğu siyasi, ekonomik konjonktür dış odaklarla mücadeleyi elzem kılmakta ve ülke menfaatleri bunu gerektirmektedir. Zaten ”Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben” amentüsü de bunu gerektirmiyor mu?
MHP’nin, Cumhur İttifakı’ndaki varoluşunu değerlendirirken aynı zamanda karsı tarafı da unutmamak gerekmekte. Şöyle ki Millet İttifakı’nın büyük ortağı olan parti, hdp bir terör partisidir diyememekte ve kapalı kapılar ardında gizli ortaklık devam etmektedir. Bu ortaklık CHP’nin aldığı bazı belediyelerde hdplilere görev vermesiyle de ayan beyan olarak gün yüzüne çıkmıştır. Ülkenin birliği ve dirliği ana amacı olan Sayın Bahçeli ve partisinin böyle bir ittifakta olması beklenemeyeceği için, Cumhur İttifakında olması elbette yerinde ve doğru bir karardır.
Peki MHP Bundan Sonra Ne Yapmalı?
Öncelikle MHP teşkilatları aracılığıyla halkın içine inerek Ak Parti’nin yaptığı gibi ciddi bir seçim çalışmasına başlamalı. Aynı zamanda vatandaş nezdinde karşılığı olan adaylarla yola çıkmalıdır. Ve sahaya çıkıldığında en çok Sayın Devlet Bahçeli’nin kişiliği, kibarlığı, koltuk uğruna değil de ülke için yürüttüğü siyaseti, etik değerleri, önce devletim demesi, devlet adamlığından bahsedilmeli. Söz konusu karakteri ziyadesiyle önce tabana sonra vatandaşa anlatılmalıdır.
Her Dönem Olduğu Gibi Bugün de MHP’ye İhtiyacımız Var
Unutmayalım bu ülkemizin de bu meclisimizin de MHP’ye çok ihtiyacı var ve 15 Temmuz gecesi gösterdi ki MHP, bu ülkenin varlığı ve devletin bekası için elzemdir. Sözün özü MHP her yerdedir, MHP bu ülkenin sigortasıdır.
ÇÜNKÜ
MHP, aziz Türk Milletinin varlığının garantörüdür. MHP güven ve istikrardır.
MHP, Türkiye’ye parmak sallayan kim olursa olsun o parmağı kesip atan vakurlu dik duruşa sahip Milliyetçi kadrolardır.
MHP, İslam’ın ve Türklüğün sancağını surlara diken Ulubatlı Hasan’ların yetiştiği Ocak’tır.
MHP, Anadolu’nun pas tutmuş kapılarını açan Sultan Alparslan’ın ”sizlere öyle bir vatan bırakıyorum, ilelebet sizlerin olacaktır” sözünün mirasçısıdır.
MHP, Fatih’in kılıcının altın kapması, Yavuz’un atının beyaz yelesidir.
MHP, Atatürk’ün yüzü ak cumhuriyeti ve O’nun izinde giden vatan sevdalılarıdır.
MHP, Allah’ın nizamını yer yüzüne hâkim kılmaya yemin etmiş milyonlarca Türk Milliyetçisinin vazgeçilmez, durdurulmaz yeminidir.
MHP Alparslan Türkeş’tir, Devlet Bahçeli’dir.
Saygılarımla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL