TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 138.752
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 966
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 3
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.104
Uncategorized

SEÇİM BARAJI

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Cumhur İttifakı görünürde küçük ancak çapı büyük ortağı Milliyetçi Hareket Partisi son dönemlerde sıklıkla olduğu gibi yine ülke gündemini belirlemeye devam ediyor.
Söylediği her şey iktidar partisi tarafından harfiyen yapılan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli geçtiğimiz hafta yaptığı paylaşım ile seçim barajının yüzde 7 olacağını açıkladı.
Seçim barajının düşürüleceği açıklamasından sonra kamuoyu çeşitli yorumlar geliştirdi. Bunlardan en çok dillendirileni MHP’nin baraj problemi olduğuna yönelikti. Ancak burada çok ciddi bir bilgi eksikliği söz konusu.
Şöyle ki seçimlere ittifak halinde girildiğinde baraj problem değil. Yani Ak Parti ve MHP Cumhur İttifakı olarak ikisi toplam %10’u geçince zaten beraberce barajı geçmiş oluyorlardı. Ve her iki partide meclise girebilmiş oluyordu. Dolayısıyla ittifakların olduğu sistemde ittifak barajı işliyor ve siyasi partiler seçim barajı mağduriyeti yaşamıyorlar.
Bu durum MHP’nin baraj problemi var argümanını çürütmek için yeterli bir argüman.
Seçim Barajı Neden Düşürüldü?
Öncelikle Seçim barajının düşürülmesinin Ak parti ve ülke menfaatleri açısından ne gibi faydası olacak buna odaklanmak lazım. Baraj düşürüldüğünde HDP seçim barajını CHP seçmeninden geçsin diye aldığı ödünç oylardan olacak. Ve bu sayede HDP’nin oyu düşecek ve çıkardığı milletvekili sayısı azalacak.
CHP seçmeninin ödünç oyları geri almasına tam tersi durumdan bakacak olursak HDP barajı aşsın diye oy veren yaklaşık % 3’lük kesim partilerine geri dönecek.
Ancak bu kesim genelde İstanbul ve İzmir’de olduğu için CHP oylarındaki artış milletvekili sayısına tam olarak yansımayacaktır.
Seçim Barajı Gerekli mi?
Aslında seçim barajı hiç olmamalı çünkü baraj demokrasinin en önemli gerekliliklerinden biri olan siyasi temsili kısıtlandırıyor. Ancak ülkemizdeki bazı gerçekler seçim barajını maalesef gerekli kılıyor.
Şöyle ki ülkemizde terör partisi olduğu için baraj tarzı önlemler alınmak zorunda. Aslında ne yapıp edip vatan düşmanı, halkın değil Kandil’in vekili olanları tespit edilerek ve onların meclise girmesi engellenmelidir.
ELAZIĞ NEREYE GİDİYOR ?
İlimiz son derece yıkıcı bir deprem geçirdi hala tam anlamıyla çözüme kavuşturulamayan sorunlar var. Yapımı tamamlandı gibi görünen ancak hala teslim edilmemiş konutlar, mağdur insanlar, bir türlü nihayeti açıklığı kavuşamayan işyerleri ve işyerleri teslim edilmemesine rağmen işyeri sahiplerinden istenen deprem kredileri bu sorunların en önemlileri.
Esnafımız Kan Kusuyor, Kızılcık Şerbeti İçtim Diyor..
Önce deprem ve daha sonra Covid 19’un vurduğu ilimiz esnafı ile yerinde ekstra önlemler alınmalı ve esnafımız desteklenmeli.
Çünkü işyeri olmasına rağmen teslim edilmediğinden evine ekmek götüremeyen ancak bu durumu utancından dolayı gizleyen yüzlerce mağdurumuz var.
Konteynerlerden Haber Var Mı?
Konteynerlerde hala kalan insanımız var burada kalanlar kimler? Evi yıkılan mağdurlardan hala orada kalan neden var bu kadar konutun yapımı tamamlanmışken? Ya da 2+1 yapılıp sosyal konut olarak düşünülen evler ne durumda, bu evler depremde oturduğu evi yıkılan kiracılara öncelikli olarak neden verilmiyor?
Bunlar gibi konut kaynaklı ve beceriksizlik odağında gelişen sorunlardan dolayı ilimizde binlerce mağdurumuz var.
Elazığspor’un Durumu Ne Olacak?
Büyük bir sıkıntıya gark olan ve sorunları çözümsüz kalan bir Elazığspor gerçeğimiz var. Ancak ne sahip çıkan var ne de bu konuda tek bir yorum yapan?
İlimizin Sorunları Say Say Bitmiyor
Yukarıdaki satırlarda ana hatlarıyla belirttiğim gibi ilimizin birçok sorunu var. bu sorunların çözülmesinin yolu da siyasetten geçiyor.
Ancak ilimizde maalesef siyaset hiçbir dönemde bu kadar itibarsız olmamıştı.
Çünkü basit nedenlerle siyasi rakipler eleştiriliyor ve bir süre sonra ilimizde farklı siyasi partilerde görev alanlar bırakın bir araya gelip ilimize faydalı olmayı birbirine selam veremeyecek duruma geliyor. Bu kısır ve çapsız döngü ise Elâzığ’ın soranlarının çözülmemesine neden oluyor.
Siyasilerimizden Ricam
Lütfen sırf eleştirmek için siyaset yapmayın ve lütfen amacınız bu ilin menfaatleri olsun.
Şunu unutmayın yarınlarda şu anki yerlerinize başka siyasiler gelecek ve bugün yaptıklarınız konuşulacak.
Bu şekilde devam ederseniz hem kendi yarınlarınıza hem de ilimizin sadece bugünlerine değil aynı zamanda yarınlarına da büyük zarar vermiş olacaksınız.
Saygılarımla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL