TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Uncategorized

SAĞLIKTA HANGİ NOKTADAYIZ?

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Ülkemizde son yıllarda sağlık alanında önemli yatırımlar yapıldı. Bu yatırım ve yeniliklere kısaca değinmek gerekirse İllerdeki hastanelerin büyütülmesi ve kapsamının genişletilmesi, kamuya ait hastanelerde verilen reçetelerdeki ilaçların kolaylıkla artık eczanelerden alınabilmesi en önemlilerinin başında geliyor. Bunlara ek olarak şehir hastanelerinin yapılması (bazı eleştirilecek şartlar doğrultusunda firmaya verilse de) ve özel hastanelerin sayısının artırılması ve bu hastanelerin aynı zamanda halkın önemli bir bölümünün kullanımına açılması bir diğer başlıca hizmetler olarak karşımıza çıkmakta.
Sağlıktaki ilerleme ve yenilikler son aylarda çeşitli nedenlerle yara almakta. Ve bu sıkıntılar vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine hem erişimini engellemekte hem de hizmetlerin kalitesini düşürmekte.

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDEN ÖZEL HASTANELERE HEKİM GÖÇÜ
Yakın zamanlarda kalifiye elamanların çoğu üniversite hastanelerinden ayrılmaya başladı. Çünkü özel hastanelerin çalışma şartları ve özlük hakları çok çok iyi. Sadece ilimizde bile yakın süreçte üniversite hastanesinden ayrılan giden 9 önemli isim biliyoruz.
Tabiplerin üniversite hastanelerinden ayrılmak istemesinin nedenlerinden biri de SGK fiyatları yüzünden borç batağında olan bu hastanelerin hayati önemde olan bir çok malzemeyi alamaması. Özlük hakları yetersizliğine tıbbi malzeme eksikliği eklenince doktorlar üniversite hastanelerinde durmak istemiyorlar.

FETHİ SEKİN ŞEHİR HASTANESİ
İlimiz özelinde üniversite hastanemizin sorunlarından biri de aşırı derecede yoğun olması. Bu durum üzerinde fiziki şartları ve yeni başhekiminin muazzamlığına rağmen Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nin uzak olduğu için pek tercih edilmemesi oluşturmakta. Üniversite Hastanemizde de kalifiye hekime ulaşamayan hastalar özel hastanelerdeki yüksek maliyetleri karşılayamamakta ve mağdur olmaktadır. Böyle olanca da maalesef sağlık konusunda geçmiş dönemdeki hizmetler alınamıyor ve gelişmelere ket vuruluyor. Aynı zamanda yeterince maddi gücü olmayanlar yeterince hizmet alamıyor.
Yukarıda kısaca, ana hatlarıyla değindiğim gibi Sağlık sektöründe çok ciddi sorunlar var. Bunlar kısa vadede çözülmezse mağdur olan çok sayıda hastaya yenileri eklenir. Bu hayati konulara acilen el atılması gerekmekte. Çünkü söz konusu sağlık başka şeye benzemiyor.

ÖZEL OKUL HERKESİN HAKKI…
İlimizde son yıllarda eğitim alanında birçok önemli gelişme yaşandı. Bu kapsamda özellikle yeni özel okullar açıldı ve açılmaya da devam ediyor. Bu ivmenin yakalanmasında ve bugünlere gelinmesinde Sayın İbrahim Taşel’in İstanbul Dershanesi’yle başlayıp Final’le devam eden ve ilimizden başlayan serüveni yad etmemek olmaz. Ayrıca yıllar öncesine dayanan bu atılımın Elazığ’a eğitim alanında kattıklarının karşılığı kelimelerle anlatılamaz. Bu satırlardan Sayın Hocama ilimize eğitim alanında yaptığı her şey için minnetimi ifade ederek teşekkürlerimi sunuyorum.
Bugünlerde ise Elazığ’da eğitim anlamında dershanecilik ve özel okulların ötesinde gelişmeler yaşanmakta. Bu kapsamda ilimizde yeni açılan belki de bölgenin en büyük teknik kolejinden bahsetmek istiyorum. Bahsettiğim bu okul Harput Teknoloji Koleji. Bu okul önceki zamanlara öğrenci yurdu olarak kullanılan fiziki şartların son derece elverişli olduğu bir binada oluşturulan nezih sınıfları ile bu yıl eğitim öğretime başlayacak. Aynı zamanda söz konusu eğitim kurumu, tecrübeli ve istekli eğitimci kadrosuyla Elâzığ’da meslek lisesi okuyarak hayata kısa yoldan ve meslek sahibi olarak atılmak isteyen gençlerimiz için büyük bir fırsat.

İLGİ VE YETENEKLER DOĞRULTUSUNDA GELECEĞE YÖNELİK EĞİTİM
Yenilenebilir enerji, elektrik-elektronik ve havacılık gibi farklı bölümler bu kurumun bünyesinde bulunmakta. Söz konusu bölümlerin seçiminde gelecek vaat eden meslek ve iş kollarına dikkat edilmiş. Bu durum mezun ettiği öğrencilerin çağımızın sorunu olan işsizliği yaşamamasını sağlayacaktır. Bu yönüyle Harput Teknoloji Koleji gelecek vaat eden / geleceğe yatırım yapan bir okul.
Harput Teknoloji Koleji ücretsiz olarak özel okul şartlarını sağlamakta. Bu yönüyle özellikle ekonomik durumu yetersiz olan hemşerilerimiz için büyük bir fırsat sunmakta. Aynı zamanda üniversite sınavlarına yönelik çalışmalar önem verecek olan bu kurumdaki öğrencilerimiz üniversiteli olma hayallerine bir adım daha yaklaşacak.
Yeteneği hem okuyup üniversiteli olmak hem de meslek sahibi olmak üzerine öğrencilerimizin her birine farklı imkanlar sunan bu kurumumuz ilimiz için önemli bir şans. Bu doğrultuda birçok gencimize ekmek kapısını aralayacak olan bu kolejimizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor ve emeği gecen bütün ortaklarına ilimiz adına teşekkür ediyorum.
Saygılarımla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL