TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Uncategorized

YENİDEN YASAKLAR GELİR Mİ?

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Covid 19 virüsü dünyanın geri kalanında olduğu gibi ülkemiz içinde sosyal hayatı tahribata uğratmaya, insanların hasta olmasına ve ölümüne neden oluyor. Söz konusu virüsün ülkemizde görülmeye başladığı Mart 2020’den beridir hastalığın bulaşmasını engellemek aynı zamanda sosyal ve ticari yaşamın sürekliliğini sağlamak için gayret gösterdi.  Bu kapsamda bazı zamanlarda tam ve kısmi kapanmalar uygulanırken bazı vakitlerde ise sosyal hayatın kısıtlamasız bir şekilde devamına izin verildi. Bu süreçlerin uygulanmasında vaka sayıları ve yoğun bakım doluluk oranları gibi kriterler doğrultusunda karar verildi. Aynı zamanda imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması gibi kompleks bir göz önünde bulunduruldu.

DEVLETİMİZ AÇISINDAN VİRÜSLE MÜCADELE ETMEK KOLAY DEĞİL

Yukarıda ana hatları ile belirttiğim gibi devletimiz açısından virüsün yayılımın önüne geçmek oldukça dikkat gerektiren bir iş. Çünkü aynı anda hem bulaş hızını düşürmeyi hem ekonomik yaşamın işleyişinin devamını sağlamayı gerektirmekte. Bu yüzden yöneticilerin işi oldukça zor.

Devletimizi yönetenler özellikle vaka sayılarının yükseldiği dönemlerinde yoğun bir şekilde eleştirilere maruz kalmakta. Çünkü bu dönemlerde kısıtlamalar gündeme geliyor. Bu süreçlerde kısıtlama gelse bir dert gelmezse vakalar durdurulamıyor. Bu süreçlerde bazı kimseler “nasıl yöneticisiniz kısıtlama yapmıyorsunuz “ diye sitem ederken, kısıtlamalar geldiğinde ise özellikle esnaflar haklı olarak sitem ediyor.

HEM VİRÜSLE HEM VATANDAŞLA MÜCADELE ETMEK

Bizler, vatandaş olarak üzerimize düşen görevlerimizi yapıyor muyuz? Covid 19 mücadelesinde kilit rollerden biri bizlerde iken ne kadar önemsiyor ve kurallara riayet ediyoruz?  Bu soruların cevabına göre vaka sayıları şekilleniyor.

Tam kapanma evresinin bittiği Mayıs ayının ortalarında vaka sayıları oldukça düşmüştü. Vatandaşların belli başlı kurallara riayet etmesiyle vaka sayıları minimal düzeyde kalabilirdi. Fakat Vaka sayıları düştü hemen bir gevşeme oldu ve maske takanlar azaldı.  Benzer durum esnaflarımızda da kuralları önemsememeye başladılar.

AŞISIZLIK

Covid 19 belasının son süreçlerinde en büyük sıkıntımız ise aşı. Özellikle sosyal medyada bazı kesimler aşı olmamayı inatla savunuyor ve vatandaşımızın aklını bulandırıyor.  Ancak söz konusu savunmayı yaparken ellerinde mantıklı bir doneleri bulunmamakla birlikte insanlarımızın kafasını karıştırabiliyorlar.  Aşı muhalifi kesimlerden özellikle sağlıkçı olanlar olumsuzluklar üzerinde konuşmak yerine aşıya alternatif çözümler üretebilse ve ‘’aşı yaptırmayın yerine su ilacı için veya bunları yapın’’ deseler faydalı olacaktır.

Covid 19 aşılarının yan etkilerine maruz kalan kişiler elbette vardır. Belki de ciddi tahribat oluşturduğu bireyler de vardır. Ama bu gibi durumların oldukça az meydana geldiği de bir gerçektir.  Çünkü aksi takdirde çevremizde hepimiz görürdük hiç değilse duyardık.

Geçmişte de bu tür durumlar yaşanmıştır. Mesela penisilin iğnesinin yan etkiler oluşturduğu bireyler zaman içerisinde tespit edilmiş ve yan etki oluşturma ihtimali olan kişilere yapılmamıştır. Dolayısıyla az bir kesime yan etkisi var diye penisilin kullanımdan kaldırılmamıştır. Ve belirli testler vasıtasıyla yapılmaması gereken kişiler tespit edilerek zararı minimize edilmiştir.

AŞININ GEREKLİLİĞİ HER GÜN VAKA TABLOSUNDA ISPATLANIYOR.

Ülkemizde vakaların yaklaşık  %90’ı aşı olmayanlardan oluşuyor. Aynı zamanda yoğun bakımda kalma oranının önemli bir kısmını da aşısızlar oluşturmakta. Lütfen ama lütfen insanlarımızı aşıdan belli olmayan sebeplerle uzaklaştırmayalım. Ancak yan etkiye yol açabilecek etkenleri tespit etmeye çalışalım bu oran oldukça düşük olsa da.

AŞININ TOPLUMSAL ETKİLERİ

Aşı olmayarak vakaların artmasına sebep olmak kapanmaların tekrardan uygulamaya konulmasına neden olmak da ve bu durumda bir takım mağduriyetleri beraberinde getirmekte.  Örneğin vakaların artmasıyla birlikte birçok esnafın iş yeri kapanmakta ve bu durum iş yeri sahibi ile çalışanların ekonomik sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. Bu insanların günahına girmemek için bir an önce aşı olunmalı.

Aynı zamanda yeni yasakların ve kısıtlamaların toplumun geneline değil de aşı olmayanlara getirileceğini düşünüyorum. Belki de bu sayede ülkemizde aşılanan birey sayısı da artacaktır. Kanımca yöneticiler de yayılımı önlemek adına en azından aşı olmayanları toplu alanlardan uzak tutmalı ve elzem yerler hariç girişleri kısıtlamalıdır. Veya zorunlu bir durumu varsa şayet son 48 saat içerisinde ücretli yaptırmak şartı ile PCR testi istenmelidir.

Son olarak bu konuda şu gerçeği defaatle ifade etmek istiyorum.  Eğer aşı olma oranlarını arttıramaz isek maalesef kapanma yolunda ilerleriz ve bu yukarıda ayrıntılarıyla anlattığım pek çok olumsuzluğu beraberinde getirir.  Tabiri caiz ise yaptığımız tam olarak “ kendi düşen ağlamaz” olur.

ERKAYA YIRIK

Geçen haftaki yazımda belirttiğim ilimiz valisi Erkaya Yırık’ın iyi niyeti paralelinde gelişen zafiyetleri başına iş açmaya devam ediyor. Sayın Vali Erkaya Yırık bu haftaki koordinasyon toplantısına Ak Parti İl Başkanı’nın katılmasından haberi olmadığını ve Özel Kalem’inin tarafından çağırılmış olduğu şeklindeki açıklamaları son birkaç gündür ilimiz kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılıyor. Bu olayda Şerafettin Yıldırım’ın tepkisi ve açıklamaları oldukça yerinde. Çünkü Vali beyin toplantıya katılacak olanlardan haberinin olması gerekiyordu.  Eğer Şerafettin Yıldırım’ın eleştirileri yerinde değilse bu daha sıkıntılı bir durumu meydana getiriyor.  Çünkü Vali Bey’in Özel Kalem çağırmış demesi aslında haberi olmamasından bile daha kötü. Ve ilimizin ne kadar şanssız olduğunu bir kez daha gün yüzüne çıkarır.. Aynı zamanda ilk defa bir ilde vali ile iktidar partisi il başkanının karşı karşıya gelmiş olması ilimizin şanssızlığını ikiye katlıyor. Bu tür durumların daha fazla yaşanmaması için Vali Bey’e önerim iyi bir danışman bulundurması ve hem ilimiz hem de altında görev yapanlar nezdinde muktedirliğini artırmasıdır.

NOT: Elazığspor başkanlığına seçilen Serkan Çayır’a başarılar diliyorum. Memleketimiz açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL