TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Uncategorized

İLİN VALİ-İ ÂLİSİ

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Vali, bir ili devlet tüzel kişisini temsilen yöneten en üst düzey idari amirdir. Doğrudan cumhurbaşkanı tarafından ve cumhurbaşkanı kararı ile atanan valiler aynı zamanda ilde Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtasıdır.
Yukarıda kısaca değindiğim ve İlin en yüce makamı veya makam-ı alisi olan valilik noktasında ilimiz oldukça şanssız. Çünkü özellikle son yıllarda ilimizde görevlendirilen valilerin büyük kısmının daha öncesinden valilik tecrübesi yok. Deyim yerindeyse Elazığ valilik noktasında maalesef bir staj yeri muamelesi görülüyor. Bu durumda ilimizde tecrübesiz valilerin görev yapmasına neden oluyor. İlk görev deneyimi Elazığ olan valiler ise sorunların çözümü noktasında etkisiz kalıyor. Bunlardan biri belki de en şanssızı mevcut valimiz Erkaya Yırık.

ERKAYA YIRIK
Sayın valimiz ilk atandığı süreçte kendileriyle bir toplantıda denk geldim ve uzaktan analiz etme şansım oldu. Bu tanışma nihayetinde Bende oluşan kanı kişilik anlamında oldukça önemli niteliklere haiz olduğuydu. Mütevazi ve hoşgörülü yapısı kibirsiz ve herkesin
seviyesine inebilen bir karaktere sahipti. Bugün de baktığımda valimizin saydığım niteliklere fazlasıyla sahip olduğunu görmekteyim. Ancak yukarıda saydığım nitelikler Elazığ’ın sorunlarını çözmeye yetmiyor. Çünkü bazen iyi niyetli olmak problemlerin çözümü noktasında alt kademelere baskı kurmaya ve valilik yetki ile yetkinliğini kullanmaya engel olabiliyor. Elâzığ’ın sorunlarının çözümsüzlüğünün altında yatan aslında deprem yaşamış birçok problemi olan bir ile ilk valilik görev yeri olan birini göndermek. Bu durum hem o ili hem de sayın valiyi ateşe atmaktır.

ERKAYA YIRIK İLE YEREL BASIN ARASINDAKİ İLİŞKİLER
İlimiz deprem sonrası süreçte adeta sorunlar yumağı. Her gün bir yerlerden şikayetler, mağduriyetler var ancak sesini duyurabilen yok. Bu dönemde Elâzığ’ın vefalı ve cefakar basın mensupları vatandaşlarımızın sesini duyurabilmek için yoğun çaba harcıyor. Eksiklerden dolayı ilin milletvekilleri ve yerel yöneticileri de zaman zaman eleştiriliyor. Ancak edindiğim bilgilere göre, Sayın Vali mağduriyetlerini bildirenlerin veya ilin sorunlarını yazan medya mensuplarına randevu vermeyerek görüşmek istemiyor. Bu noktada Sayın Valimize tavsiyemdir kendilerinden ihale, çıkar ve menfaat beklemeden şehrin sorunlarını bildiren medya mensuplarından kaçmak yerine onlara yakın olması gerekmekte. Çünkü menfaatsiz bir şekilde doğruları yazanlar hem ilini hem de ülkesini seven gerçek medya mensuplarıdır. Ve onlara kulak vermek aynı zamanda Elâzığ’ın sorunları hakkında bilgi sahibi olmak demektir.

ERKAYA YIRIK VE ELAZIĞSPORUMUZ
Sayın Valimizin en son yaptığı Elazığspor açıklamaması kanaatimce çok büyük bir hata. ‘’Elazığspor’u yönetim yönetmeli’’ sözü belki teorik olarak doğrudur. Ancak pratikte oldukça yanlıştır. Çünkü Ülkemizde valilik ve belediye desteği olmadan yönetilen kulüp nerdeyse yok. Dolayısıyla ülkede spor kulüplerinin kaynak ve destekleri göze alındığında bu söz Elazığspor’u sahipsizliğe terk etmek anlamına geliyor. Lütfen kendileri ilimiz Valisi olarak takımımızı görmezden gelmesin ve sahip çıksın.

TEMENNİM
Sayın Valimiz karakterinin güzelliği ile lütfen eleştiriye açık olsun çünkü emin olsun susan değil eleştiren insanların sayesinde sayın valimiz büyük başarılar sağlayacaktır. Aynı zamanda bu sayede adını tarihe iyi vali olarak yazdıracak ve gelecekte daha iyi yerler ya da
makamlarda olacaktır.

YASEMİN AÇIK
Yasemin Açık, İlimizde hemen herkesin hakkında olumlu şeyler konuştuğu ve ilimize son yıllarda rakamsal olarak en büyük yatırımı yapmış olan bir isim. Bu yüzden Elâzığ’da, Yasemin Açık’ın milletvekili olmasını isteyen kişi sayısı da bir hayli fazla. Sayın Açık geçtiğimiz günlerde bir düğünde yapılan anons ile tekrar gündeme geldi. Söz konusu düğün CHP eski il başkanının düğünü ve yapılan anonsta Yasemin Açık’tan milletvekili adayımız şeklinde bahsedildi. Ancak anonsta herhangi bir siyasi parti adı geçmeden umudumuz ve adayımız deniliyor ki gerçekten de halkta karşılığı olan ve insanların aday olarak görmek istediği bir isim Yasemin Açık. Hatta ilimizde bazı hemşerilerimizin “Öznur Çalık” olacak dediği Sayın Açık’ın bence Millet İttifakı’na dahil olma ihtimali oldukça düşük. Aynı zamanda bu konuda Sayın Açık’ın yaptığı ve Sayın Vekil Gürsel Erol’un da ‘’böyle bir durum söz konusu değil’’ diyerek desteklediği açıklamalar dikkate alınmalı. Ve bu konu kapatılmalıdır. Zaten bu konunun uzamasının sebebi Yasemin Hanım’a yalakalık olsun diye düğün haberini yapan arkadaşlarımıza hakaretvari paylaşımlar yapan kişilerdir.
Son olarak daha önceki yazımda da belirttiğim gibi halkta karşılığı olan bir kaç isimden biri olan Sayın Yasemin Açık’ın, Elazığ’da seçim sonucunu direkt etkileyecek ve aday olduğu partiyi başarıya ulaştıracak bir isim olduğunu söylemekte fayda var. Bu yüzden dönem dönem farklı bir çok siyasi parti ile anılabilir.
Saygılarımla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL