TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 138.752
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 966
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 3
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.104
Uncategorized

ELAZIĞ NEDEN BÖYLE?

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Son günlerde Elazığ’a baktığımızda büyük bir mağduriyet ve yoksunluğa sessiz kalan yığınlar/kalabalıklar var. Bundan daha kötüsü bu mağduriyetten nemalanan bir takım çıkar grupları ve şahıslar var. Bu durumu gördükçe aklıma çeşitli sorular geliyor. Acaba eski Elâzığ’da mı böyleydi? Yoksa böyle değildi de sonradan böyle oldu? Ya da biz ne ara böyle olduk? Eskiden de insanlar sadece birilerinin açığını arayarak linç kampanyası yapmaya mı çalışıyordu? Benim aklımda beliren sorulara sizin vereceğiniz cevaplar belki de Elazığ’ımızın yarınına ışık tutacak.

SAHTE PEHLİVANLAR
Bana kalırsa Elazığ gün geçtikçe insani yönü azalan, her şeyin lafta olduğu ve “sadece duygusala “bağlayan bir il oldu. Mesela ihalelere adı karışmayan sektör kalmadı. Bu konuyla ilgili sosyal medyada ortaya atılan iddialar paylaşımdan kaldırılınca unutulduğu sanılıyor. Aslında unutulan bir şey yok sadece konuşulmayan/konuşulamayan ve görmezden gelinen/göz yumulan şeyler var. Diyeceğim odur ki bu memlekette kim haksız kazanç elde ediyorsa, kim branşı dışında hakkı olmadan para kazanıyorsa, kim gücünü şahsi menfaati için kullanıyorsa Allah’ından bulsun.

DEPREM SONRASI SÜREÇTE TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ
Geçen yıl oldukça şiddetli ve yıkıcı bir deprem yaşadık. Deprem sonrası süreçte herkes kendi çıkarının peşine düştüğü için hiçbir kurum ve herhangi bir kişi ihale şartnamesine bakıp da bu evler çok küçük demedi/diyemedi. Çünkü kafa farklı yerdeydi. Odak noktası ben bu depremden nasıl nemalanırım ve nasıl birazda para kazanırımdı. Söz konusu süreçte emin olun ki merkezi hükümete, yereldeki iş adamları, siyasiler, STK’lar ve basın eşlik etseydi şayet depremzede konutları büyük yapılırdı. Ama yereldeki kayıtsızlık bugünkü konut mağduriyetlerini doğurdu.
Şimdiye kadar bu memlekete menfaatsiz bir çivi dahi olsa çakan kim varsa Allah ondan razı olsun. Ancak son zamanlarda sıklıkla rastladığımız gibi memlekete zarar versin ama bana faydası olsun peşinde olan ve haksız kazanç elde eden kim varsa da burnundan gelsin.

ŞAPKAYI ÖNE KOYUP DÜŞÜNME VAKTİ ve İCRAATE GEÇME ZAMANI
Elazığ olarak YETER ARTIK diyelim titreyelim ve kendimize dönelim artık. Namuslu insanlara sahip çıkalım. Ve adı, sanı, unvanı, mesleği ne olursa olsun namussuzları deşifre ederek ilimize ve dolayısıyla ülkemizin kaynaklarına sahip çıkalım.

DEPREMZEDE KONUTLARI
Deprem ve deprem sonrası süreçte yıkılan ve daha sonra yapımına başlanan evlerin bir kısmı teslim edilmeye başlandı.

ABDULLAHPAŞA’DAN MAĞDUR MANZARALARI
Bu hafta Abdullahpaşa ‘da yapılan depremzede konutları yavaş yavaş teslim ediliyor. Ancak devletten düzenli ödenek alınmış olmasına rağmen evlerin birçoğunun içi içler acısı. Bu devlet çalışanına görevini yapsın diye maaş ödüyor ancak konutların içi de dışı da deprem mağdurlarını yakıyor. Bu haramzadelere sesleniyorum, hiç mi siz de utanma yok. Yazık değil mi hem maaşınızı haram ediyorsunuz hem de mağdur depremzedelerimizin hakkını yiyorsunuz.
Bayram öncesinde teslim edilen evlerde de durum benzerdi aslında. Bu süreçte teslim alınan birçok evden gelen resimleri görünce bu evleri bu şekilde yapan firmaya da bu şekilde teslim alan kontrol mühendislerine de herkes beddua etti.
Bu köşeden bir defa daha sesleniyorum. Lütfen ama lütfen depremzedelerimize sahip çıkalım. Bu firmaları kontrol kimde ise görevini yapması sağlansın ve evler böyle rezil eksiklerle teslim alınmasın.

MUSTAFAPAŞA’DA BİTMEZ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Mustafapaşa Mahallemizde ise birçok konut henüz teslim edilmedi. Mağdur depremzedelere ”bugün git yarın gel” mantığıyla hep bir sonraki aylara teslimat tarihi veriliyor. Bu insanlarımızın sabrı kalmadı artık. Lütfen bir an önce evlerini teslim edin. Tabi ki kontrol ederek ve eksiklerini gidererek. Belalı Seko’nun Başını belaya sokmayın artık..
NOT: Elazığ kültür ve musikisinin önemli isimlerinden yapı taşlarından biri olan usta isim Bünyamin Eroğlu için 27 Temmuz Salı Günü vefatının 3’üncü yıldönümünde anma programı düzenlenecektir. Bu kapsamda saat 18:00’de kabri başında anılacak olup akabinde 19:30’da Elazığ Belediyesi Bünyamin Eroğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde panel, merhumun eserlerinin icra edilmesi ve çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. Katılımlarınızı bekleriz. Ayrıca bu organizasyonun yapılmasında emeği gecen Elazığ Belediyesi’ne ve EFTUD’a teşekkürlerimi sunuyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL