TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Uncategorized

MAALESEF ELAZIĞ BİTMİŞ..

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Bir ülkenin, bir ilin veya bir topluluğun en önemli öğelerinden biri kültürüdür. Kültür, bir topluluğu diğerlerinden ayıran ve onu başka topluluklardan içerisinde özgün kılan değerler sistematiğidir. Yemeklerden müziğe, mimiklerden halk oyunlarına bir çok değer kültürün içerinde yer almaktadır. Başka bir ifade ile bu değerler bir araya gelerek kültürü oluşturmaktadır.

KÜLTÜRÜN DEĞERİ
Kültür bir toplumu diğerleri içerisinde farklı kıldığı için kültürel değerlerini kaybeden topluluk söz konusu farklılığını da kaybetmektedir. Aynı zamanda kültürüne sahip çıkamayan bir toplum, bir millet veya bir il asimile olmaya ve özünü kaybetmeye mahkumdur.
ELAZIĞ’IN KÜLTÜREL DEĞERLERİ
Elazığ, kendine özgü kültürel değerleri, musiki ve sanat birikimi ile ülkemizde ön plana çıkan illerden birisi. Fakat özellikle son yıllarda Elazığ’ın söz konusu kültürel değerleri büyük bir tahribata uğradı ve kuşatma altında. Bunun en belirgin örneğini  mevsim itibariyle sık sık gittiğimiz düğünlerde görmek mümkün. Bu durumun önüne geçmek oldukça önem arz ediyor.
KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZ ÇAYDAÇIRADAKİ MUMLAR GİBİ AYDINLATSIN HER YANI
Kültürel değerlerin muhafazası noktasında bazı kişi ve kurumlara önemli görev düşmekte. Bu kapsamda Elazığ’ın siyasileri ve özellikle yerel yöneticileri Elazığ’a iyilik yapmak istiyorsa öncelikle kültürel adımlar atmalı. Kültür, onun öğelerine  yani sanatına, müziğine, halk oyunlarına sahip çıkarak korunur.
DİK HALAYLA DİKLEŞMEK
İlimizin en önemli kültürel değerlerinden olan  halk oyunları maalesef büyük bir ilgisizlik ve tahribat altında. Herhangi bir düğünümüze il dışından yabancı biri gelse  emin olun Elâzığ’dayım demez. Çünkü hemen hemen bütün düğün salonlarında Elazığ halk oyunlarına  sadece çıkışta göstermelik olarak yer veriliyor. Ardından ise  tamamen Diyarbakır, Bingöl gibi yakın çevre illerine ait halk oyunlarına  geçiliyor. Elbette ara ara onlarda oynanması oldukça doğal bir durum. Ancak benim anlatmak isteğim biz kendi ilimizde kendi folklörümüze hasret ve yabancı kalmamız.
BÖYLE GİDERSE Z KUŞAĞI ACEM KUŞAĞINI BİLMEYECEK
Yıllardır var olan ancak artık önemi fark edilemeyen mi diyelim ya da önüne geçilemeyen mi diyelim gidişat ilimizin kültürünü yok ediyor.  Ve maalesef bu şekilde devam ederse belli bir süre sonra artık yeni nesil Elazığ kültürüne tamamen uzak olacak.
BELEDİYE BAŞKANIMIZA ÇAĞRIMDIR.
Buradan sayın belediye başkanımıza sesleniyorum. İlimizin kültürel anlamda kurulmuş dernekleriyle el ele vererek gerekirse yerel kanallarında canlı yayınlayacağı Kültür Park’ta düzenlenecek bir program ile haftada bir kez bile  olsa “Elazığ’da Elazığlılara kültürümüzü” tanıtalım. Elazığ’ın müziği, oyunları ve unutulmaya yüz tutmuş yemeklerinden başlanabilir bu tanıtıma.
Son olarak bir daha söylemek istiyorum. Yerinde ve ciddi önlemler  alınmazsa özellikle düğün salonlarına bir önlem alınmazsa gelecek nesilde ilimizin kültürünün yok olması maalesef kaçınılmaz.
KARYAPI SİTESİ SAHİP ARIYOR..
Depremden önce risk sebebiyle binalarının yıkılması yetkililerce söylenen bir site düşünün. Bu site yetkililerin dediğini yapıyor ve binayı boşaltarak kendi imkanlarıyla yıkıyor. Ve trajikomedi yıkıldıktan  sonra başlıyor. Önce 8 kat yapabilirsiniz deniyor o arada Milli Emlak’a yer verildiği söyleniyor daha sonra deprem oluyor ve bu kez bina 5 kat olacak deniyor. Bununla da  bitmiyor. Abdullahpaşa’da olan bu sitemiz devletin deprem sonu bu bölgede belirlediği ev başı 160 bini almak istiyor ama cevap sizin deprem öncesi yıkıldı size 43 bin verebiliriz oluyor. Yani diyorlar ki yıkmayıp bekleseydiniz binada yıkılsa ve biraz ölü olsaydı size sahip çıkardık. Veya diyor ki yetkililer depremde ölmediniz suçlusunuz biz sizi ekonomik olarak öldürürüz. Şimdi bu sitedeki 20 ailemiz kendilerine sahip çıkılmasını bekliyor.
 Merak ettiğim şey  neden  ilimizde bu tür konuların çözümü çok zor. Yani devlet vatandaş için varsa vatandaşı mağdur eden çözümü zorlaştıran idareciler neden görevde anlamış değilim. Lütfen en kısa sürede bu sitemizin çözümü için yetkililer gerekeni yapsın.
NOT: Elazığımızın tanınmış simalarından baba dostum Murat AYGEN hocam geçtiğimiz hafta doçent oldu. Kendisini tebrik eder ve başarılarının devamını dilerim. Allah hayırlı ve uğurlu eylesin.
NOT2: Lütfen bu bayram kurallara uyalım. Herkese iyi bayramlar, bir sonraki bayram korona belasından kurtulmuş olmak dileğiyle.
                             Saygılarımla…

YORUMLAR (3)

  1. Ferhat YAVUZ diyorki:

    Fatih bey karyapi sitesi sakinlarindenim magduriyetimjzi çok güzel ve açık olarak ifade etmişsiniz size teşekkür ederim seçilmişlerden bu konuya kulak vermelerini ve çözüm getirmelerini temenni ederim.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL