TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 134.252
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 940
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.237
Uncategorized

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKAMAMAK

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

İlimiz aslında şanslı bir il ve Allah’ın lütuflarıyla dolu. Kabataslak bakınca gölümüz, kayak tesisimiz, tarihi Harput’umuz, Buzluk Mağara’mız, Keban’da Çırçırımız ve Baskil’de Kanyonlarımız var. Ve bunların her biri ayrı bir değer, ayrı bir potansiyel. Aynı zamanda bunların hepsi bir araya gelince ilimiz aslında turizm faaliyetleri açısından oldukça elverişli bir şehir.
Elazığ, hem yaz hem de kış turizmine imkan verebilmesi ayrıca tarihi turizm açısından kadim şehir Harput’un varlığı vesilesiyle oldukça yüksek turizm potansiyeline sahip.
Tüm bunlara son zamanlarda keşfedilen ve gecen haftaki yazımda detaylıca üzerindeki kara bulutlardan bahsettiğim Kanyonlar eklenince Elâzığ, turistik aktiviteler için adeta biçilmiş bir kaftan.

VARLIK İÇİNDE YOKLUK

Birçok ilde turizme ilişkin bizdeki değerlerin yarısı dahi yok iken ziyaretçi sayısı ve geliri bizden daha fazla.
Bunun en önemli nedenlerinden biri İl Kültür ve Turizm Müdürümüz oldukça donanımlı olmasına rağmen değerlerimize sahip çıkamıyor. Çünkü söz konusu turizm değerlerine sahip çıkabilmemiz için başarılı bir siyasi kulis, STK ve basın desteği gerekiyor. Ancak bizde sahip çıkması gerekenler farklı işlerle vakit kaybediyor.
Mesela STK’ların büyük kısmı maalesef tayin, terfi, maddi çıkarlar ve iş peşinde. Basın ise zaten olanı yazıp olması gerekeni yazmıyor/ yazamıyor. Ve son olarak da siyasi erkler muhalefet olmayınca etkisiz hale geliyor. Bu kadar etkisizlik içinde elimizde kalan ise koca bir sıfır oluyor.

SİVRİCE’Yİ TURİZMDE SİVRİLTEMEDİK
Sivrice gerek yaz turizmi gerekse de kış turizmi açısından oldukça elverişli bir yer. Ancak Sivrice’yi maalesef bırakalım turizmde değerlendirmeyi kendi hemşerilerimizin dahi faydalanmasına belli bir süre imkân sağlayamadık. Yazları komşu şehrimiz de olmasa belki de gölümüzün varlığını dahi unutmuştuk.
Turizm açısından bu kadar elverişli bir potansiyel sahip olan Sivrice’mizin ismi ulusal kamuoyunda sadece merkez üssü olduğu depremlerle bilinmekte. Bu durum için Elazığ’daki yetkililerin bir defa değil iki defa düşünmesi gerekiyor. Oysa Sivrice turizmin merkez üssü olarak bilinmeliydi.

HARPUT LOKANTA İMPARATORLUĞU

Harput’umuza gelince tarihi değerleri vesilesiyle hem kültür hem de inanç turizmi açısından oldukça kadim bir belde.
Aynı zamanda Harput Buzluk Mağarasının varlığıyla mağara turizmi potansiyeline sahip. Fakat Sivrice’de olduğu gibi Harput’ta da mevcut potansiyellerin değerlendirilemediğini görmekteyiz.
Mesela yakın çevremizde bulunan Darende’ye Somuncu Baba nedeniyle inanılmaz akım varken Harput’umuzda birçok türbe olmasına rağmen dini turizm denilince hiç ama hiç kimsenin aklına gelmiyor. Buzluk Mağarası’na gelince birçok yerde mağaraların yeraltı şehri adıyla turizme kazandırıldığını ve bu yolla inanılmaz para girdileri sağlandığını görüyoruz.
Bizim kışın sıcak, yazın soğuk olan Buzluk Mağaramız ise adeta kaderine terk edilmiş. Tıpkı Elazığ’ın diğer değerleri gibi.
Yetkililere çağrımdır, Harput manzaraya bakıp yemek yenilecek yerden çok daha fazlası..

KEBAN
Keban’da, Su Ürünleri Fakülteleri’nin örnek tesis gösterdiği ve giden insanların huzur bulduğu Çırçır Şelalesi bulunmakta.
Ama bu tesisin kendi yaptığı tanıtım hariç başka hiçbir tanıtımı yok. Ve maalesef bizim il olarak hiçbir katkımız yok.

KANYONA, ÇÖP KAMYONU MUAMELESİ YAPMAK
Geçen hafta ayrıntıları ile değindiğim ve maalesef her hangi bir yetkiliden açıklama duymadığım vali değişimi ile ölü doğan Baskil kanyonlarımız da çok önemli bir turizm potansiyeline sahip.
Bu ve diğer potansiyellerimize sahip çıkmak adına bütün Elazığ’a teklifimdir. Bu kez bencil olmadan siyasi partiler (bölücü olanı hariç tabii), milletvekilleri, il belediye başkanımız, valimiz, kurum müdürlerimiz, STK’larımız ve basın mensuplarından oluşan “İLİMİZ TURİZMİNE SAHİP ÇIKMAK” adında bir komisyon kurulsun. Ve lütfen bir kez çıkar, menfaat beklemeden ilimiz için bir araya gelerek Elâzığ’a sahip çıkalım ve katkı sunalım. Birlikten kuvvet doğar…

GURURUMUZ HARPUT DİBEK…
Geçtiğimiz hafta işlerim dolayısıyla bir süre il dışında bulundum. Gördüğüm bazı şeyler bir Elazığlı olarak gururumu okşadı.
Harput Dibek Kahveleri’nin büyük şehirlerin bir çoğunda büyük alışveriş merkezlerinde standı olduğunu biliyordum. Ancak insan bizzat bir çok noktada;
“HARPUT DİBEK KAHVESİNİ DENEMEK İSTER MİSİNİZ?“
sözlerini duyunca ve bir çok yerde bizatihi
“HARPUT DİBEK” standını görünce gerçekten de daha farklı bir haz duyuyor.
Allah bu şirketimizin emeklerini boşa vermesin ve daha iyi yerlere gelmesini nasip etsin. Aynı zamanda, bize özellikle gurbette yaşayan hemşerilerimize bu duyguları yaşatan,
SOYER – MEHMET ORHAN ikilisine teşekkür ederim.
Bu tarz firmalarımızın artması dileğiyle…
NOT:

1) Tekrar Elazığ Baro Başkanı seçilen Avukat Mustafa Yentür ağabeyimi tebrik eder ve ilk dönemindeki gibi başarılı bir dönem geçirmesini dilerim.

2) Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan hemşerimiz güzel insan Enver Eroğlu’ nu tebrik eder ve başarılar dilerim. Kendilerini daha iyi yerlerde görmek dileğiyle…

3) LGS sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak 97 Türkiye birincisinden biri olan Sare Yıldız kardeşimizi tebrik eder ve başarılarının devamını dilerim.

Saygılarımla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL