TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Uncategorized

SÖYLEMEYE DİLİM VARMIYOR AMA KANYONLAR KEŞKE MALATYA’YA BIRAKILSAYDI

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Günümüz dünyasında modernleşme ve şehirleşmeye paralel olarak hayat şartlarının zorlaşması ve bunun oluşturduğu stres ve benzeri psikososyal sorunlar bireylerin kendisine zaman ayırmasına yol açmıştır. Buna mukabil dinlenme elzem bir hal almıştır ve bir ihtiyaca evrilmiştir. İnsanlar yılın ya da haftanın oluşturduğu yorgunluğu üzerlerinden atabilmek için ikamet ettiği kentlerden uzaklaşmaktadır ve kentlerin yakın çevrelerindeki rekreatif alanlara gitmektedir. Böylece gün geçtikçe bireylerin doğaya olan özleminin artmasına bağlı olarak rekreasyonel aktiviteler doğal alanlar boyunca artmaktadır.
Ülkemizin son senelerde turizmin yılın tamamına yayılmasını sağlamak ve turizmin ekonomik katkısını daha fazla artırarak sürdürülebilir bir hale getirmek amacıyla ekoturizm ve rekreasyonel faaliyetler ön plâna çıkartılmaya başlamıştır. Aynı zamanda bu sayede doğası bozulmamış ve doğal güzelliklere sahip olan alanlarda kırsal kalkınmaya destek olmak hedeflenmiştir. Özellikle son yıllarda popülerliği artan ve nispeten yeni bir turizm şekli olan jeoturizm, doğada ender bulunan, görsel güzelliği olan yerşekli ve yapılarına dayalı bir turizm şeklidir. Bu yönden bakıldığında Karaleylek Kanyonu ekoturizm ve jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlarından dolayı da jeoturizm açısından avantajlı bir durumdadır.
Karaleylek ve Saklıkapı Kanyonları pek çok turistik aktivite için uygundur. Bunlara örnek olarak tekne ile seyahat etme, doğa yürüyüşleri, yaban hayatı izleme, manzara seyretme, fotoğraf çekme, ve kanyoning (kanyonlarda yapılan tırmanma, atlama, yüzme gibi açık hava etkinlikleri) verilebilir. Detaylıca örneklendirdiğim aktivitelerde görüldüğü gibi Karaleylek ve Saklıkapı Kanyonlarını değerlendirmek ve sahip çıkmak için bir çok neden var.
Temmuz 2019’da bir önceki valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın yoğun çabası sonucunda ilimiz adına oldukça sevindirici bir gelişme yaşanmıştı. Bu gelişme ilimiz merkezine 72 km, Baskil ilçemize ise 34 km uzaklığında olan kanyonun keşfiydi. Daha sonra ise kanyona, Karaleylek ismi verilmişti. Aynı zamanda çevresinde dokuz bin yıl öncesinde insanların yaşadığının tespit edildiği bilgisi de eklenince denilerek kamuoyuna büyük bir mutluluk yaşanmıştı.
Kanyonlar tespit edildiği dönemde komşu ilimiz Malatya sahiplenmek istemiş ancak o, yine zaman ki valimiz bu kanyonların ilimize ait olduğunu belirterek Elazığ turizmine açılacağını iradeli bir şekilde ifade etmişti. Aynı zamanda valimiz kanyonlara hemen tekne turu yapılması, erişim sağlanabilecek yolların yapımı ve lavaboların inşası için talimat vermiş ve çalışmaların bizatihi takipçisi olmuştu. Hatta bir proje hazırlatmış ve söz konusu projeyi Fırat Kalkınma Ajansı’ndan geçirerek; ilimiz için çok önemli bir turistik alan kazandırmayı kafasına koymuştu. Bugünlerde sosyal medyada görüntüleri oldukça ilgi gören bu kanyon gerçekten de Elazığ için harika bir turizm kaynağı olacak ve bu alan sayesinde Elazığ ciddi bir ekonomik kazanç elde edecekti. Süreç içerisinde her şey ilimiz adına oldukça güzel gidiyordu.

Ta ki valimiz değişene kadar…
Yeni valimiz Erkaya Yırık Bey maalesef bu kanyonlara anlamsız bir şekilde mesafeli davranıyor ve eski valimizin bütün emekleri bir anlamda boşa gidiyor. Dahası bir ilin umudu, hayalleri, kalkınması ve değeri heba oluyor. Şu an kanyonu turizme kazandırma çabaları içler acısı bir vaziyette. Öyle ki Tekne turları iptal edilmiş, yollar yapılmamış, lavabolarla alakalı bir şey yapılmamış kısacası kanyonlar kaderine terk edilmiş. Daha acı olan ise sayın valimizin de komisyonda olduğu Fırat Kalkınma Ajansı’ndaki projede kabul görmemiş.
SORUYORUM?
Bir önceki valimizin Elazığ için büyük şans dediği ve büyük heyecan ile tanıtımını yapmaya çalıştığı bu doğa haritası yer neden kaderine terk edildi?
Eğer kanyonlar turizm açısından değer taşımıyorsa Vali Kaldırım ve Kültür Müdürümüz ile Malatya valisi ve Kültür Müdürü arasında kanyonları sahiplenmek için neden yoğun mücadele yaşandı? Yoksa saydığımız yöneticiler turistik değerden anlamıyorlar mıydı (!)
Elazığ STK’ları, basını ve iktidar ve muhalefet kanadından siyasileri neden kanyonlara sahip çıkmadı?
En çok kendi ilçesi kazanacak olan Baskil belediye başkanımız neden sessiz kalıyor ve herhangi bir atılımda bulunmadı?
Ve en önemlisi;
Sayın valimiz Erkaya Yırık beyden ricam buraya karsı neden mesafeli oldugunu ve bir önceki valimizin çalışmalarını ne için durdurduğunu açıklaması…
Bir Elazığlıya Keşke kanyonlar Malatya’ya kazandırılsaydı dedirttiniz ya size helal olsun…
ÖNERİYORUM
En önemlisi Lütfen bu kanyonlarımıza sahip çıkalım…
Kanyonların potansiyeli değerlendirmeye yönelik kapsamlı bir çalışma yapılmalı.
Öncelikli olarak ilgili kuruluşlar tarafından bir turizm master plânı hazırlanmalı ve Baskil ilçemiz turizm merkezi ilan edilmeli. İlçeyle ilgili yapılmış bilimsel araştırmalar ve yayınlar, turizm master plânına ışık tutacaktır.
İlimizde turizmin gelişmesi için çaba gösteren yerel yönetimlerin, vakıfların, derneklerin, Tarihî Kentler Birliği’nin görüş ve tavsiyelerinden mutlaka yararlanılmalı. Çünkü turizmdeki planlamalar, önemli turistik kaynaklara sahip olan az gelişmiş bölgelerin ekonomik kalkınması için iyi bir fırsattır. Planlamalar, kırsal alanlarda çok az ziyaret edilen yerlerin pazarlanmasına, bir yerin çekiciliklerin farkına varılmasına ve turistik amaçlı olarak değerlendirilmesine
yardımcı olacaktır.
Eski vali tarafından tasarlanan lavabo ve yol çalışmaları tamamlanmalı ve plana uygun diğer turistik tesisler inşa edilmeli.
Dağ bisikleti, kaya tırmanışı sportif faaliyetlere konu olacak yer ve parkurun seçimi ve düzenlenmesinde mutlaka uzman görüşüne başvurulmalı.
Araştırma sahasındaki kanyonların verimli kullanılması için; gerekli olan yerlerde yürüyüş platformlarının konulmalı ve işaretlenmeli
Alanda doğal yapı bozulmadan, alternatif ve sürdürülebilir bir turizm hedefiyle ulaşım, konaklama ve tanıtım gibi gerekli altyapılar oluşturulmalı.
Alanda uygulanacak olan alternatif ve sürdürülebilir turizm faaliyetleri kırsal kalkınmaya katkı sağlayabilir. Bu sayede ilçede iş imkânları ve ekonomik imkânların nüfusun bir kısmı yerinde tutularak İlçe dışına olan göçler biraz olsun engellenebilecektir.
Saygılarımla..

YORUMLAR (1)

  1. Vehbi genç diyorki:

    Yüreğinize kaleminize sağlık. Duygularımıza tercüman olan bi yazı olmuş. Kayısımıza sahiplik edemediğimiz gibi doğa harikası bu değerlerimizede sahip çıkamıyoruz maalesef. İlimize farklı bi kazanım sağlayacağına inandığım bu kanyonların zaman geçmeden, çok geç olmadan il yetkililerimizin konuya el atmaları elzemdir. O bölgeye gelen vatandaşlarımızın yüzde 90 nı kamyonları gezemeden geri dönüyor. O bölgede ikamet eden bir birey olarak bu olumsuzluklara şahitlik ettiğim için üzülüyorum.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL