TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Anketler

AÇILAN İŞLETMELER VE AŞI…

FATİH EROĞLU
FATİH EROĞLU

Salgın hastalık dolayısıyla uygulanmak mecburiyetinde kalınan kısmi kapanmalar ve devamında uygulanan tam kapanma nihayetinde aylardır evlerimizdeydik. İşletmelerin ise bir bölümü tamamen kapatılmışken geri kalan bölümü paket servisi ile ayakta kalmaya çalışıyordu. Geçtiğimiz hafta alınan kararlar sonucunda esnaflarımız işletmelerine, bizler özgürlüğümüze kavuştuk.
Kural 1: Kurallara Uyalım..
Vaka sayılarının 60 binli rakamlara ulaştığı günlerde bir kısmımız tepki göstersek de yetkililer salgının bulaşma hızını düşürmek için önlemleri artırmak zorunda kaldılar. Bunun sonucunda fazla sayıda işletme ve milyonlarca çalışan mağdur oldu. Şükürler olsun ki alınan önlemler oldukça başarılı oldu ve vaka sayılarımız 8000’lere gerileyerek birçok işletme yeniden açıldı. Açılma ile birlikte kafe ve restoranlar, mağazalar, eğlence ve güzellik merkezleri yoğunlaştı ve esnaf ekonomik yönden az da olsa rahatladı. Ancak bazı noktalara dikkat edilmesi önem arz etmek de. Hem vatandaş hem de işletmeler yeniden kısıtlanmak(!) zorunda kalmaması için kurallara azami ölçüde uymalı. Kurallara riayet edilmesi ve akabinde aşılama süreci ile yeniden kapanmaların uygulanması oldukça düşük ihtimal ama belirttiğim noktalarda meydana gelebilecek aksilik ve itaatsizlikler yeniden kapanmaları beraberinde getirebilir.
Maske- Mesafe- Temizlik Kuralı Şimdilerde Daha Çok Önemli
Lütfen yaz ayının geldiği ve evlere kapanmanın bir hayli sıkıcı olduğu bu dönemde yeniden evlere esir olmamak için maske- mesafe- temizlik kuralına uyalım. Bu sayede vaka sayılarımız durağanlaşması ve düşmesi ile hem bizler hem de esnafımız yeniden kapanma yaşamak zorunda kalmayacağız.
İşletmelerin Kurallara Riayet Etmesi Elzem
İşyerlerine gelecek olursak pandemi süreci boyunca yaşadıkları mağduriyetlerden ders çıkarmaları ve Bilim kurulunun görüşleri nihayetinde uygulanan kurallara bire bir riayet etmeleri oldukça önemli. Bu konuda oldukça titiz davranılmalı. Aslında müşterilerin HES kodu kontrolü ve oturma mesafelerini ayarlamak çok zor bir şey değil. Fakat esnafımız yine kurallara karşı duyarsız olursa olumsuz sonuçlar yaşayacaktır ve vakalar artacaktır.
Esnaflar tarafından kuralların uygulanması hususunda en büyük görevlerden biri de her esnaf grubunun odası sorumluluk alabilir ve kendi üyelerini kontrole uymak konusunda denetleyebilir. Bu sayede hem kurallara uyan esnaflar mağduriyet yaşamaz hem de vaka sayıları kontrol altına alınabilir. Aksi takdirde yeni bir kapanma sonucunda pek çok esnaf batabilir ve milyonlarca issiz oluşur.
Lütfen bizler de esnaflar da el ele vererek aşılama bitene kadar tekrar korkulu rüya görmemek için tedbiri elden bırakmayalım. Allah daha özgür ve hastalığın bittiği eski günleri nasip etsin inşallah.
AŞI…
Covid 19 virüsü görülmeye başladığı ilk günlerden beridir tıp dünyasının ortak fikri ancak aşı bulunması ile bu salgınla başa çıkılacağı yönündeydi. Ancak korkulan daha önceki aşı bulunma sürelerinin uzun yıllar sonra ancak gerçekleşmesiydi. Şükürler olsun ki aşı kısa sürede bulundu ve Çin, Almanya ve Rusya gibi ülkeler aşı üretimine başladı.
Bazı Kişilerin Muhalif Tutumları Hayatlarından Daha Önemli Olmamalı
Aşının bulunması sonucunda özellikle ilk günlerde birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de aşıya mesafeli çeşitli önyargılar vardı. Ülkemizi yönetenler önce Çin menşeli Sinovac aşı şirketiyle anlaştı ve aşılar gelmeye başladı. Önceleri aşı neden gelmiyor diyen bazı kişiler, Çin malı kötüdür, Çinin neyi iyi ki tarzı yorumlar ile aşıyı kötülemeye başlamışlardı. Söz konusu süreç içerisinde iktidara muhalefeti abartan bazı kişiler ise Ak Parti kendi yandaşlarına Alman Biontech aşısı yaptırıyor vatandaşa ise Çin aşırı yaptırıyor gibi oldukça seviyesiz yorumlarda bulunmuşlardı. Bugünlerde ise yetkililerimiz üç aşı için anlaşmaları yaptı ve oldukça önemli bir yol kat etti. Aynı zamanlarda bugünlerde ülkemizde en fazla bulunan aşı köken olarak Alman menşeli olan fakat bir Türk tarafından bulunan Biontech aşısı. Sırf hükümet düşmanlığı sonucunda önceki dönemlerde çirkin yorumlar yapanlar ise şimdilerde akla zarar yeni yorumlar geliştiriyor. Bu kişiler şimdi de Alman asısının yan etkisi çok o yüzden biz Çin asısı bekleyeceğiz diyorlar. Ve maalesef bu tarz yorumlar yapanlardan etkilenerek aşı olmayan vatandaşlarımız var.
Lütfen..
Benim tek ricam tüm dünyada kendini ispatlamış ve tedarik edilmesi oldukça zor olan elimizdeki aşıları sıramız geldiğinde olmamız. Hem bizlerin hem de diğer insanların sağlığı açısından aşı olmamız oldukça önemli. Şunu unutmayalım sıramız gelmesine rağmen olmadıgımız aşı belki de hem bizi hem de etrafımızdaki diğer bireyleri bu illete mahkûm edecektir.
“ HAYDİ TÜRKİYE AŞIYA”

Saygılarımla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL